Turgut Uyar’ın kaleminden hayatına dair bilmediğimiz 9 küçük ayrıntı

Turgut Uyar yaşasaydı 91 yaşında olacaktı. Yalnızca şiir yazmak için doğan ve yaşayan bir şairdi. Çağının sanatçılarından farklı bir yeri, sesi, anlamı ve kederi vardı.

Turgut Uyar’ın kaleminden hayatına dair bilmediğimiz 9 küçük ayrıntı - Sayfa 1
1. Merhaba dünya “Ankara’da doğdum. İlk hatırladığım mekân, iki katlı, iki katı biraz karanlıkça küçük bir ev. Ve bu evde ilk zehirlenme”
1 9
Turgut Uyar’ın kaleminden hayatına dair bilmediğimiz 9 küçük ayrıntı - Sayfa 2
2. Kağıt kalemle ilk tanışma “Babam harita binbaşısıydı. Çalışkan bir adamdı, çok iyi bir hattattı. Ankara’nın latin alfabesi ile ilk sokak levhalarını, geceler boyu çalışarak ilk o yazmıştı. Ölümünden on-on beş gün öncesine kadar çalıştı ve her akşam içti rakısını. Seksen yaşını aşmıştı öldüğünde. İstanbul’a göçtük. İlkokula orada başladım. “Hırka-i şerif ilkokulu” ya da “19. İlkmektep”
2 9
Turgut Uyar’ın kaleminden hayatına dair bilmediğimiz 9 küçük ayrıntı - Sayfa 3
3. İlk öğrencilik “Müziğe ilk yakınlığım alaturkayla olmadı. Oysa babam ut, ölen büyük ablam keman, küçük ablam her türlü telli sazı çalardı. Müzikle ilk yakınlaşmam Necip Celal Antel’in tangolarıyla başlar. Hüzünlü bir çocuktum. Nedense hep ağlamaya hazır. Dördüncü sınıftaydım. Henüz kare’ye murabba, paralelkenar’a mütevaziyüladla, yamuk’a sibinmünharif, çarpma’ya darp, bölme’ye taksim diyorduk. Bir yıl sonra, beşinci sınıfta değişti terimler. Artık nakıs, eksi; mustatil, dikdörtgen olmuştu.”
3 9
Turgut Uyar’ın kaleminden hayatına dair bilmediğimiz 9 küçük ayrıntı - Sayfa 4
4. İlk aşk “İlk aşkım, sarsıcı, hüzünlü, umarsız ilk aşkım o yıla rastlar. Bir mahalle arkadaşımın dayısının kızı. Onun da benden hoşlandığını sanmak istiyordum. Ne var ki, tek yabanlık pantolonumun tam cebinin üstünde kolay kolay saklanamayan bir yırtık vardı.”
4 9