Tatlı şerbeti nasıl yapılır? Baklava şerbeti nasıl yapılır?

En iyi tatlı şerbetini tamamen çeken tatlıdır. Tatlı şerbeti nasıl yapılır? Baklava şerbeti nasıl yapılır? Tatlı şerbeti hakkında tüm detaylar haberimizde.

Tatlı şerbeti nasıl yapılır? Baklava şerbeti nasıl yapılır?
Tatlı şerbeti yapmak zor bir iştir. Her tatlının şerbet ayarı sıcaklığı da farklıdır. İyi bir tatlı şerbeti yapmak kolay olmadığı gibi şerbetin kıvamını tutturmak herkesin yapabileceği bir şey değil. Tatlı şerbeti nasıl yapılır? Baklava şerbeti nasıl yapılır? İşte detaylar...
TATLI ŞERBETİ NASIL YAPILIR?
Tatlı şerbeti yapmak zor bir iştir. Her tatlının şerbet ayarı sıcaklığı da farklıdır. İyi bir tatlı şerbeti yapmak kolay olmadığı gibi şerbetin kıvamını tutturmak herkesin yapabileceği bir şey değil. Tatlı şerbeti nasıl yapılır? Baklava şerbeti nasıl yapılır? Mesela, Şekerpare, kalburabastı gibi hamurlu tatlılarda şerbetin çok sıcak olması ve koyu olmaması gerekir ki tatlı şerbeti çabuk çeksin.Lokma tatlısı (tarifi yakında) gibi mayalı hamurdan bir tatlı yapıyorsanız,çok cıvık bir şerbet olmaması gerekir. Baklava şerbeti de zor bir şerbet türüdür. Yufkası tek tek açılan tatlılarda tatlının çeşidine göre şerbet ayarı değişiklik gösterir.Örneğin burma baklava gibi hamur yoğunluğu az ve gevrek tatlılarda şerbetin ılık,tatlının soğuk olması lazım ki gevrekliği kaybolmasın. Meşhur Antep baklavasının yapılışını televizyonda mutlaka görmüşsünüzdür.Şerbet verilirken hem tatlı,hem şerbet sıcaktır ve baklava şerbetin içinde kaynar.Eğer siz evde yaptığınız baklavaya aynı işlemi uygularsanız,baklava hamur gibi olur. Çünkü imalathanelerdeki açma ve pişirme yöntemleri evdekilerden çok farklıdır.

BAKLAVA ŞERBETİ MALZEMELERİ
40 cm.lik yuvarlak bir tepsi baklava için,
3 su bardağı şeker
3 su bardağı su
1 iri dilim limon
Bir çay kaşığının üçte biri tuz
Şerbetin yapılışı

BAKLAVA ŞERBETİ NASIL YAPILIR?
Tatlı şerbeti  ya da baklava şerbeti için şunlara dikkat edelim. Şeker,su, tuz ve limonu tencereye koyup,ocağın altını açın.Şeker eriyene kadar karıştırın. Bu ilk karıştırmayı yapmazsanız şerbet daha çabuk şekerleniyor.Tuz da şekerlenmeyi önlemek için etkili bir yöntem. İçine limonu kabuklu atmıyacaksanız,çeyrek limon suyunu şerbeti ocaktan almadan 10 dakika evvel ekleyin. Ocaktan almadan hemen önce eklerseniz,şerbet şekerlenir. Şerbet tamamen kaynamaya başladıktan sonra,altını kısıp tam 30 dakika kaynatmaya devam edin.Kıvamına gelmiş bir şerbetin,kaynarken çıkardığı ses ilk kaynamaya başladığı zamankinden farklıdır.Baştakine göre baloncuklarda irileşmiştir. Şerbetin kıvamı oldukça koyu olmalıdır ki,tatlı şerbeti hemen içine çekip,hamurlaşmasın.
 
Eğer kat kat açılmış,gevrek bir tatlıysa şerbeti ılıyana kadar bekletip sonra tatlıya dökün. Tatlı şerbeti nasıl yapılır?Yok tatlınız biraz kalınca ve sertse şerbeti ocaktan alır almaz dökün ve üstünü kapatın ki sert kalmasın.Ben yaptığım baklavaya şerbeti ocaktan aldıktan 15 dakika sonra verdim.Çünkü çok gevrek bir baklava idi. Şerbeti bekletme süreside oda sıcaklığına bağlı olarak değişir.Soğuk bir mutfaktaki 15 dakikayla,sıcak bir mutfaktaki 15 dakika şerbette aynı etkiyi bırakmaz.Burası sıcak bir yer olduğu için benim şerbeti 15 dakika bekletmem yeterli geldi.Soğuk bir mutfakta 10 dakika bekletmek yeterli olur sanırım.Kısacası soğuk tatlıya ılık şerbet dökülecek. Baklava şerbeti nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Şimdiden afiyet olsun. 

etiket: tatlı şerbeti, baklava şerbeti, tatlı şerbeti nasıl yapılır, baklava şerbeti nasıl yapılır

Yorumlar