Srebrenitsa katliamı nedir? Srebrenitsa katliamı 23. yılında

Srebrenitsa katliamının üzerinde 23. yıl geçti. Boşnak halkının kapanmaz yarası olan Srebrenitsa katliamı 23. yılında hayatını kaybedenler anıldı. İnsanlar şimdi Srebrenitsa katliamı nedir sorusuna yanıt arıyor.

Srebrenitsa katliamı nedir? Srebrenitsa katliamı 23. yılında

Büyük bir acıya sebep olan Srebrenitsa katliamı 11 Temmuz 1995'te Sırp askerler tarafından başlatılmıştır. Srebrenitsa katliamı esnasında en az 8 bin 372 Boşnak sivil hayatını kaybetmiştir. Srebrenitsa katliamı 23. yılında insanlar tarafından merak ediliyor. Srebrenitsa katliamı nedir sorusu merak edilen soruların başında yer alıyor. Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından Boşnaklar eziyet edilmiş ve en az 8 bin 372 Boşnak sivil bu katliamda acı bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Her yıl 11 Temmuz'da bu katliamda hayatını kaybeden siviller anılmaktadır.

SREBRENİTSA KATLİAMI NEDİR?

11 Temmuz 1995 tarihinde başlayan Srebrenitsa katliamını Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerleri yapmıştır. Katliam esnasında binlerce insan hayatını kaybetmiş ve yaşananlar halkın üzerinde büyük bir tesir uyandırmıştır. Srebrenitsa katliamının üzerinde tam olarak 23 yıl geçti. İnsanlar Srebrenitsa katliamı nedir sorusuna yanıt aramaya başladı.

AVRUPA’NIN ORTASINDA DEHŞET VEREN KATLİAM

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya '95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995'te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak'ın Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir.

Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa'daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

HALK KATLEDİLDİ

Yugoslavya'nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna'da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı.

Savaştan önce nüfüsu 24 bin civarı olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarına gelmişti. Artık Srebrenitsa ‘açlık' ve ‘hastalıklar' ile mücadele eden bir ‘toplama kampı'na dönüşmüştü.Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.

Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa'ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru, sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi. BM yalnızca iki F16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi.

Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna'daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti.

Daha sonra orataya çıkan bir video kasedinde Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti.Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaşı'ından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı.

Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir ‘soykırım' olarak kabul etti; ancak Sırbistan'ın sorumlu tutulmayacağına karar verdi.

Yorumlar

sener Yüngül Allah belallarını vesin...Adi herifler...