Sosyal medyanın en ünlü 'Katil kim?' bulmacaları

Sorunlar karşısında çözüm ararken mantığınızı nasıl, ne kadar kullanıyorsunuz? İşte mantık yürütme yeteneğinizi ortaya çıkaracak en ünlü dedektif bulmacaları..(Cevaplar galerinin sonunda)

Sosyal medyanın en ünlü 'Katil kim?' bulmacaları - Sayfa 1
Ev sahibi George Smith Pazar gecesi öldürüldü. Cinayet sırasında evde 5 kişi vardı. George Smith'in eşi, aşçı, uşak, hizmetçi ve bahçıvan. Her biri dedektife cinayet anında ne yaptıklarına dair şu ifadeleri verdi: - Bayan Smith şöminenin yanında kitap okuyordu. - Aşçı mutfakta kahvaltı hazırlıyordu. - Uşak evin salonunu düzenliyordu. - Hizmetçi bulaşıkları yıkıyordu. - Bahçıvan ise çiçekleri suluyordu. Bu ifadeler ışığında katil kim?
1 14
Sosyal medyanın en ünlü 'Katil kim?' bulmacaları - Sayfa 2
Dedektif hastanedeyken bir adamın çığlık çığlığa hastaneye girdiğini duyar: "Birisi eşimi vurdu." Dedektif ne olduğunu sorduğunda, adam (Bay Clark) işteyken hizmetçinin kendisini aradığını; 'çok kötü bir şey olduğunu ve eşinin şimdi hastanede yoğun bakımda tutulduğunu' söylediğini anlatır. Bu ifadesinin ardından dedektif hemen Bay Clark'ı cinayete teşebbüsten tutuklar. Dedektif bu kanıya nasıl varmıştır?
2 14
Sosyal medyanın en ünlü 'Katil kim?' bulmacaları - Sayfa 3
Milyoner bir adam evinde alnından vurulmuş halde bulunur. Dedektif olay sırasında evde olan milyonerin 3 oğluyla konuşur. -Jack, o gece babası ve John ile resmi bir davette olduklarını eve birlikte döndüklerini, önce babasının sonra John ile kendisinin salona girdiğini, babasının merdivenlere yöneldiği sırada kardeşi James'in salona girdiğini ve babasını vurduğunu anlatır. -John, kardeşi Jack'in söylediklerini onaylar. -James ise o gece arkadaşında olduğunu eve döndüğünde babası ölmüş halde bulduğunu anlatır. Bu ifadeler altında katil kimdir ve dedektif hangi ipucuyla olayı çözmüştür?
3 14
Sosyal medyanın en ünlü 'Katil kim?' bulmacaları - Sayfa 4
Bu üç evden birinde kaçak bir mahkum saklanıyor. Dedektif drone yardımıyla bölgenin fotoğrafını çektiğinde mahkumun hangi evde saklandığını tespit etti. Mahkum hangi evde ve dedektif bunu nasıl tespit etti?
4 14