Rusya, vize serbestisine olumlu bakılıyor!

Rusya ile Türkiye arasındaki gerginliğe rağmen; Rusya, Türk'lerin vizesiz ülkeyi ziyaret edebilme konusuna olumlu baktığını iletti.

Rusya, vize  serbestisine olumlu bakılıyor!

Rusya ile Türkiye arasındaki gerginliğe rağmen; Rusya, Türk'lerin vizesiz ülkeyi ziyaret edebilme konusuna olumlu baktığını iletti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Moskova Büyükelçiliği'ndeki görüşme ardından konuşma yaptı. Konuşmasında, Rusya ve Türkiye'nin arasındaki iş birlişin geliştiğini ve ilerlediğini bildirdi. Rusya ve Türkiye arasında yaşanan gerginlikler ve krizlerin olmasına karşın, ilerlemenin varolduğunu belirken Kıran, iki ülkenin de gerginliği atlatmak istediği için bu duruma gelindiğini aktardı. Kıran'a göre, iki ülke de bu yolda istikrarını sürdürürse, sorunlar aşılacak ve iş birliği sayesinde ülkelere katlı sağlanacak.

Kıran, Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşen görüşmenin, vize serbestisi hakkında olduğuna dikkat çekerek; “Önce bize vize kolaylığı ile geldiler. Bundan tatmin olmayacağımızı söyledik. Sonra vize serbestisi konusunda bize somut ve çözüm odaklı bir teklifle geldiler. Aşama da mesafe de katettik. Umuma mahsus pasaportlara da vizesiz seyahat sağlanması için artık bize sunacakları yeni bir takvim ve aşama kalmadı. Negatif de değiller, aksine pozitifler.” dedi.

Yorumlar