Rusya ve Ukrayna'dan zeytin dalı: Telefonda görüştüler

Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko telefonda görüştükleri ve ülkelerinde tutuklu bulunan mahkumların değişimini konuştukları belirtildi.

Rusya ve Ukrayna'dan zeytin dalı: Telefonda görüştüler

Ukrayna Başkanlık Ofisi internet sitesinden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko telefonda görüşerek, ülkelerinde tutuklu bulunan siyasi mahkumların değişimini konuştukları belirtildi.

Kremlin'den yapılan yazılı açıklamada, iki liderin Ukrayna'nın doğusundaki durum, Minsk Anlaşması'nın hayata geçirilmesi süreci ve 11 Haziran'da Berlin’de yapılacak Normandiya Formatı'nda Dışişleri Bakanları toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulunduğu belirtildi. 
Görüşmede, özellikle tutukluların değişimi dahil, insani yardım konularının da ele alındığına dikkat çekilen açıklamada, Putin'in Ukrayna'da tutuklu bulunan Rus gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasının gerekliliğine vurgu yaptığı ifade edildi.

Açıklamada, her iki ülkenin insan hakları yetkililerinin Ukrayna'daki tutuklu Rus vatandaşları ve Rusya'da bulunan Ukraynalı tutukluları ziyaret etmesi için anlaşma sağlandığı bildirildi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının Ukrayna'da yaşanan iç çatışmayı görüşmek için 11 Haziran'da Berlin'de toplanacakları belirtilmişti. 

Yorumlar