Rusya: Kırım'ın kendilerine ait olduğunu vurguladı

Rusya, Kırım'ın kendilerine ait olduğunu bu bağlamda Türkiye ve İsrail'in ikna olmasını beklediklerini açıkladı.

Rusya: Kırım'ın kendilerine ait olduğunu vurguladı

Geçtiğimiz günlerde televizyon kanalına açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Kırım'ın tarihi nitelik taşıdığını ve yeniden Rusya'ya bağlanması hakkında skandal sözlere yer verdi. Bilhassa Türkiye ve İsrail'in, Rusya'nın Kırım ile yeniden birleşme hakkında kendilerinde olduğuna ve bu konuda iki ülkenin ikna olmalarını beklediklerini söyledi.

Sadece Rusya için değil Türkiye'nin tarihinde Kırım'ın ayrı önemi var. Rusya'nın sıcak denizlere inme arzusu planının bir parçası olan Kırım, Rusya Federasyonu için önemli hususlardan. Dmitry Peskov, kısa açıklamalarının ardından,"Kırım konusunda, ne Ankara ne de Tel Aviv, Kırım'ın Rusya ile yeniden birleşmesi sürecinin uluslararası hukuka tamamen uygun olduğu yönündeki gerekçelerimizi kabul etmeye henüz hazır değil. Ancak Türkiye ve İsrail'deki partnerlerimizin, birkaç yıl önce Kırım halkı tarafından yapılan seçimin ve halkın iradesinin doğru bir şey olduğuna ikna olmasını umuyoruz” sözlerine yer verdi.

Konuya ilişkin açıklamaları devam eden Peskov, "Ortak çıkarlarımız olabilir fakat her konuda Ankara ile aynı duruşta olacağımız manâsına gelmez." dedi. Bu bağlamda Türkiye ve İsrail'in ortak ülkeler olarak nitelendirildiğini, Ankara, Tel-Aviv ve Moskova'nın daha nice konularda benzer çıkarlara sahip olduğunu söyledi.

Ayrıca pratik yönlerden bahseden kremlin sözcüsü, "Bu pratik yön, Suriye meseleleri de dahil olmak üzere sahip olduğumuz işbirliği ve etkileşime yansımaktadır. Ancak bu, bizim duruşumuzun her konuda Türkiye ve Ankara'nınkiyle örtüştüğü anlamına gelmez. Görevlerimizin farklı olduğu belirli alanlar var" diyerek açıklamasına son verdi.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler