Ruh Sağlığı Yasa Tasarısı Yasalaşmalı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, MHP’nin hazırlayarak TBMM’ye sundukları Ruh Sağlığı Yasa Tasarısı’nın olabilecek en kısa zamanda yasalaşması gerektiğini söylediği bir açıklama yaptı

Ruh Sağlığı Yasa Tasarısı Yasalaşmalı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, MHP’nin hazırlayarak TBMM’ye sundukları Ruh Sağlığı Yasa Tasarısı’nın olabilecek en kısa zamanda yasalaşması gerektiğini söylediği bir açıklama yaptı

Depboylu; Türkiye’de olmayan ancak gelişmiş ve gelişmekte olan her ülkede bulunan bu yasanın hızlı bir şekilde yasalaşması gerektiğini söyledi. Açıklamasına "Yavru vatan Kıbrıs'ta var, Türkiye'de yok. Ruh sağlığı yasasının olmaması hem alanın hem de hizmet alanların istismarına sebep oluyor" şeklinde devam etti.

Ruh Sağlığı alanının disiplin altına alınmasının zorunlu olduğunu kaydeden Depboylu, eğitim psikolojisiyle alakası olmayan, ruh sağlığı alanında eğitim almamış kişilerin, sadece 3-5 günlük eğitimlerle terapi yapmaya kalktığının altını çizdi. Ayrıca bu alanların, özel sağlık sigortaları tarafından da desteklenmediğini söyleyen Depboylu, Tasarıda bulunan maddelerin bazılarına dikkati çekti.

Ruh sağlığı hizmetleri hiçbir sağlık sigortasında kapsam dışı tutulamaz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ruh sağlığı hizmeti ile ilgili özel ya da sosyal sigorta mevzuatını düzenlemek ve geliştirmekten sorumludur.

Ruhsal hastalığı nedeniyle çalışma gücünü yitirmiş ve sağlık sigortası olmayan kişilerin ayakta veya yatırılarak tedavisi ile ilaç ya da ilaç dışı tedavilerinin ücretsiz olması Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca sağlanır.

Sağlık Bakanlığı bu kişilerin tedavi kurum ve olanaklarına erişimini kolaylaştırıcı önlemleri alır.

RUH SAĞLIĞI YASA TEKLİFİ’Nİ MHP HAZIRLADI

Bu yasa kapsamında ruh sağlığı meslek mensuplarının kendi hizmet alanları tanımlanmış olup, ruh sağlığı meslek mensupları dışındaki diğer meslek elemanlarının ilgili hizmet alanlarında görev yapma yetkisi yoktur. Diploması ve meslek belgesi olmadan bu yasada tanımlanan ruh sağlığı meslek mensuplarının yetkisinde olan bir işi yapan veya bu unvanı takınanlar, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 200 günden 500 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, tasarının, Türk Çocuk ve Genç Psikiyatrisi, Türkiye Psikiyatri ve Türk Psikologlar ile Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi derneklerinin de bulunduğu meslek dernekleriyle birlikte hazırladıklarını altını çizdi. Tasarının tamamen hizmet alan odaklı olduğuna vurgu yapan Depboylu, "En büyük katkısı hizmet verenden çok hizmet alanlara odaklanması ve onları koruma altına almasıdır. Tasarı en kısa zamanda TBMM'nin gündemine alınarak yasalaşmalıdır" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin direktifiyle 1,5 yıl önce çalışmalarına başlanan tasarı, son haline ulaştıktan sonra, derneklerde askıya çıktığına değinen Depboylu, "Derneklere üye olan tüm meslek elemanları bu tasarıyı okudu, eleştirdi ya da katkıda bulundu" dedi.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler