PTT drone ile kargo teslimatı yapacak

PTT'nin drone ile kargo taşımacılığına başlayacağı bildirildi.

PTT drone ile kargo teslimatı yapacak

PTT AŞ'den yapılan açıklamaya göre, şirket, sunduğu geleneksel posta hizmetlerini, talep ve beklentileri dikkate alarak güncelliyor.

PTT KARGO DRONE'U UÇURDU

Bu kapsamda, çalışmalarını sürdüren PTT AŞ TEKNOFEST'te Ar-Ge çalışmaları ile yaptığı PTT Kargo Drone uçurmuştu. Kargo drone, -20 ila 50 santigrat derece arasında çalışabiliyor ve yağmurlu havalarda uçabiliyor.

PTT Kargo Drone'un taşıma sandığından çıkarılıp yüküyle birlikte havalanması arasında geçen sürenin 5 dakikadan az olması, aracın hızlı şekilde kullanılmasına imkan tanıyor.

Gerçek zamanlı veri transferi yaparak teslimat sürecinin bütün aşamalarının takip edilmesini mümkün kılan araç, otonom olarak verilen uçuş görevlerini eksiksiz yerine getirebiliyor.
PTT Kargo Drone, paket tutma ve bırakma, yer kontrol istasyonuyla iletişimin kesilmesi durumunda geri dönme, acil iniş yapma ve askıda kalma gibi özelliklere sahip.

"MİLLİ ÜNİVERSİTELERLE ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ"

PTT Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik, drone taşımacılığına geçmek için milli mühendislerle ve üniversitelerle çalışma içerisinde olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Drone taşımacılığına başlayacağız. Biz bu teknolojiyi biliyoruz. Bu teknolojimiz var. Kendi mühendislerimizle bunu yapıyoruz ama bunlar coğrafi şartlara, ülkenin koşullarına ve iç sistemlere uygun şartlarda olan yerlerde ancak taşınabilir. Bunu fantastik olarak her yere hemen drone ile kargo taşınabileceğini düşünmek, gerçekçi olmaz. Bütün bunları bir planlama içerisinde yürütüyoruz. İnşallah bizim kendi "drone"larımızla uçmuş olacağız"

Drone taşımacılığının coğrafi şartları uygun olan yerlerde ya da özellikle ürünlerde veya ulaşımda sorun olan yerlerde kullanılacağını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Bozgeyik, "Diyelim ki İstanbul'dan Adalar'a bir şeyin hızlı ulaştırılması gerekiyorsa, kargonun niteliği uygunsa onları taşıyacağız. Kuşkusuz, İstanbul trafiğini düşündüğünüzde iki saatte ulaşamadığınız yere yarım saatte ulaşabilir hale geleceğiz" ifadelerini kullandı.

Bozgeyik, uygulamanın başlama tarihlerinin bölgeden bölgeye değişeceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar