Peşmerge neden Türkiye'de?

Resmi temaslarda bulunmak üzere Paris'e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada düzenlediği basın toplantısında gelen bir soru üzerine Peşmergelerin halen neden Suriye'ye geçmediği konusuna açıklık getirdi

Peşmerge neden Türkiye'de?
Erdoğan, Peşmerge'nin yanlarındaki silahlarla birlikte Kobani'ye girmek için Erbil'den haber beklediği bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris'e yaptığı ziyaret kapsamında Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde katıldığı konferansta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, "Türkiye'nin Peşmerge'nin geçişine izin vermediği" şeklinde çıkan haberler hakkında gelen bir soru üzerine şunları söyledi:

"Bu haber bile bir asparagas haberdir, yalan haberdir. Biz Peşmergelerin geçmesi için gayret sarf ettik. Nitekim Özgür Suriye Ordusu Türkiye’den geldi Kobani’ye girdi. Peşmergeler tüm mühimmatıyla araç gereçleriyle ülkemize geldiler. Bir de davullu zurnalı geldiler. Bu medya bunları da görememiş. Ve Peşmergeleri uçakla biz Şanlıurfa Havalimanı'mıza aldık. Hala istirahat ediyorlar. Araçları gereçleri de geldi. Bu akşam itibariyle iki gündür bizdeler. Erbil’den haber bekliyorlar, Gelen konvansiyonel silahların Kobani’ye girmesinin uygun olmadığına dair haber aldılar.

YALAN YANLIŞ HABERLER YAPILIYOR

Fransız basını, Batı basını nasıl yansıtıyor. Biz daha da fazlasını Peşmergelerden Özgür Suriye Ordusundan bekliyorduk. Ama oradaki savaşacakları sayıları ortalama yüzer kişi. Batı medyasına bu ifadeleri niçin söylediğimi anlamış olun. Böylece yalan yanlış doğru olmayan haberler yapıyorlar. Bunu buradan düzeltmiş olalım, böyle bir şey söz konusu değil."


Yorumlar