Olası erken seçimde hangi parti kaç oy alır?

ORC Araştırma Şirketi sahibi Mehmet Murat Pösteki, olası bir erken seçim için siyasi partilerin son oy durumlarını paylaştı.

Olası erken seçimde hangi parti kaç oy alır?

Siyasi partiler erken seçim için nabız yoklamaya başladı. Bu konuda CHP’nin Kahramanmaraş’taki il başkanları toplantısı dikkat çekerken, AK Parti’nin 81 ilde teşekkür mitingleri yapacak olması da bir diğer işaret olarak yorumlanıyor.

Peki, vatandaşlar erken seçim istiyor mu? Olası bir erken seçimde siyasi partilerin oy durumları ne? Seçimin ana teması ne olacak?

AjansHaber’e erken seçim gündemini değerlendiren ORC Araştırma Şirketi Sahibi Mehmet Murat Pösteki, vatandaşların siyasette FETÖ temizliği için erken seçime sıcak baktığını belirterek bunun sadece genel değil, yerel seçim için de geçerli bir istek olduğunun altını çizdi.

Partilerin son oy oranlarına ilişkin önemli verileri AjansHaber’e paylaşan Pösteki, HDP’nin oy oranlarındaki düşüşün önemli belirleyici bir unsur olacağının altını çizdi. Pösteki bu kapsamda HDP’nin güçlü olduğu bölgelerde ikinci parti olmanın önemine dikkat çekti:

VATANDAŞ ERKEN SEÇİM İSTİYOR MU?

Erken seçim konusunda özellikle vatandaşların bir beklentisi var. Bu beklenti hem erken genel hem de erken yerel seçimler için mevcut. Halk, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’nün siyasetteki unsurlarının temizlenmesi için hem erken yerel hem erken genel seçim istiyor. Bu seçimde de her parti, kendi içinde gerekli kurullarını oluşturarak bu temizliği yapmalı. Başka türlü siyasette FETÖ temizliği olamaz. Hem milletvekili hem de belediye başkanlığı nezdinde, tüm partiler için bir FETÖ temizliği gerekiyor. Vatandaşların da büyük bir bölümü buna sıcak bakıyor.

Mehmet Murat Pösteki

‘MHP’DE KIPIRDANMA VAR, CHP OYUNU KORUYOR’

Oy oranlarına baktığımız zaman, 15 Temmuz’un ardından MHP’nin oylarında kıpırdanma görüyoruz, 16 bandında. CHP hemen hemen oyunu koruyor diyebiliriz.

HDP BARAJIN ALTINDA

HDP’nin kesinlikle Türkiye partisi konumundan çıkıp, bölgesel parti konumuna geçtiğini söyleyebiliriz. Çalışmalarımızda 5.5 – 6 bandında görülüyor. Her şartta barajın üstüne çıkamayacaktır HDP.   Geçtiğimiz seçimlerde emanet oylarla barajı geçen HDP, olası bir seçimde barajın kesinlikle altında kalacak.

HDP’NİN GÜÇLÜ OLDUĞU YERLERDE İKİNCİ PARTİ KAZANACAK

HDP’nin güçlü olduğu bölgelerde, ikinci partilerin milletvekili sayısında ise bu tabloya göre artış olacaktır. Genel seçim için baktığımızda, HDP barajı aşamadığı taktirde bu en çok oyu alan ikinci partiye yarayacaktır. Bu da AK Parti’de bir artışa işaret ediyor.

AK PARTİ’NİN OYLARINDA ARTIŞ

15 Temmuz sürecinden sonra AK Parti yüzde 54-55’lere yükselebilir. Bu 4-5 puanlık bir artışa denk geliyor. AK Parti diğer seçmen gruplarından da oy almış görünüyor son çalışmalarımızda. 15 Temmuz sürecinden sonra hükümetin, AK Parti’nin takındığı tutumun ardından oy artışı gözleniyor. Bu MHP için de geçerli bir durum.

‘PARTİLERDE OY ENDİŞESİ OLMADAN FETÖ TEMİZLİĞİ GEREKİYOR’

Partiler kendi içlerinde komisyonlar kurarak FETÖ’cü olduklarından şüphelendikleri isimleri, teşkilatlarından gelecek ihbarları değerlendirerek, oy oranını da gözetmeksizin, oy kaybı endişesine bakmaksızın FETÖ’cülerin temizliğine odaklanmalılar. Bu anlamda genel olarak hem siyasi partilerin hem de vatandaşların erken seçime sıcak baktığını görüyoruz.

BAŞKANLIK SİSTEMİ GÜNDEME GELİR Mİ?

Başkanlık sistemi ise olası bir erken seçim sürecinin konusu olmayacaktır, olmamalıdır. Başkanlık sistemi Türkiye’nin gündemine gelecektir ama bu seçimde FETÖ temizliği ön planda olacaktır. Yoksa vatandaşların yüzde 60’ının başkanlık sistemine sıcak baktığını görüyoruz. Bu da bu sistemin Türkiye’nin gündeminde olduğunu ve önümüzdeki süreçte de tartışılacağını gösteriyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler