Nesli tükenmekte olan hayvanlar

Dünya üzerinde nesli tükenmekte olan en önemli hayvanları sizler için derledik. Her geçen gün nesilleri tükenme tehlikesine daha fazla yaklaşmakta olan hayvanları Ajanshaber.com'da bulabilirsiniz.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar - Sayfa 1
Kalkık Burunlu Maymun. Minicik burnu olmasıyla dikkatleri çeken Kalkık Burunlu Maymun, Asya’da 13.000 feet yükseklikteki ormanlarda yaşarlar ve nadiren görüntülenebilirler. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.
1 15
Nesli tükenmekte olan hayvanlar - Sayfa 2
Dağ Gorili. Dağların yüksek kısımlarındaki ormanlık alanlarda yaşayan dağ gorillerinin genel popülasyonun 900’den biraz daha az olduğu biliniyor.
2 15
Nesli tükenmekte olan hayvanlar - Sayfa 3
Amur Parsı. Parsların, yani leoparlarında genelde Afrika’nın geniş bozkırlarında yaşadıkları düşünülse de bu pars türü Rusya’nın en doğusunda yaşamaya adapte olabilmiş. Saatte 60 km hıza ulaşabilen Amur Parslarının sıçrama yetenekleri de oldukça gelişmiş; tek bir sıçramada yatayda 6 metre, havaya doğruysa 3 metre katedebiliyorlar. Ormanlarda ve dağlarda yaşadıkları bilinen bu hayvan türünün erkekleri çiftleşme sonrası dişiyle beraber kalıyor ve bazen yavruların bakımında bile yardımcı oluyor. Doğal ortamda 15, gözetim altında 20 yıl yaşayabildikleri biliniyor. Türün 60’dan biraz fazla üyesinin kaldığı düşünülüyor.
3 15
Nesli tükenmekte olan hayvanlar - Sayfa 4
Siyah Gergedan. Siyah Gergedan türünün nesli bir aralar öylesine tehlike altındaydı ki, küçük bir Google aramasıyla nesillerinin yok olduğuna dair onlarca haberle karşılaşabilirsiniz. Ancak durum öyle değil. 1900’lerde günde neredeyse 5-6 tane siyah gergedan öldürüldüğünden sayıları hızla düşen bu hayvan türü, çok önemli ve yaygın çalışmalar sayesinde yok olmaktan kurtarılsa da hala oldukça kritik bir durumda bulunuyor. Şuan için 5000’den fazla siyah gergedanın yaşadığı tahmin ediliyor.
4 15