Navalni çağrı yaptı, Rusya sokakları karıştı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik sert eleştiriler getiren ve zehirlenerek ölümden dönen muhalif lider Aleksey Navalni Rus vatandaşlarını protesto için sokağa çağırmıştı. Bu çağrıya uyan halk sokaklara döküldü. Rus Polisi Navalni'nin eylemlere katılan eşini de gözaltına aldı.

Rusya'da zehirlendikten sonra Almanya'da tedavi gören ve daha sonra ülkesine dönen muhalif lider Aleksey Navalny, havalimanında tutuklanmıştı. Navalny'nin serbest bırakılması isteyen destekçileri, protestolara başladı. Polisin, eylemcilere sert müdahale ettiği görüntülendi. Navalny'nin eşi Yulia Navalnaya, Moskova'daki Pushkin Meydanı'nda gözaltına alındı.

Rusya'nın Krasnoyarsk, St Petersburg, Tomsk, Vladivostok ve Omsk kentlerinde, Navalny'nin serbest bırakılmasını isteyen destekçilerinin protestolara başladı. Polisin bazı yerlerde protestoculara müdahale ettiği görüntülendi.

Sosyal medyada protesto gösterilerine katılanlar "Hırsız Putin, Putin istifa" sloganları attı. Polis ana caddeleri kapatırken, metro seferleri de durduruldu.

NAVALNY'NİN EŞİ DE GÖZALTINA ALINDI

Navalny'nin eşi Yulia Navalnaya, Moskova'daki Pushkin Meydanı'nda gözaltına alındı.

Geçtiğimiz günlerde Twitter'dan destekçilerine seslenen Navalny, "Korkmayın, sokaklara çıkın. Benim için değil, kendiniz ve geleceğiniz için çıkın" demişti.

NAVALNY NASIL ZEHİRLENDİ?

Omsk kentinden 20 Ağustos'ta Moskova'ya dönerken uçakta fenalaşan ve zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan muhalif lider Alexsey Navalny, 22 Ağustos'ta tedavisi için Almanya'nın başkenti Berlin'e getirilmişti. Berlin'deki Charite Hastanesi 24 Ağustos'ta Navalny’nin zehirlendiğine dair bulgulara rastlandığını açıklamıştı. Açıklamanın ardından Rusya İçişleri Bakanlığının Sibirya Federal Bölgesi’ne bağlı Ulaştırma Servisi 27 Ağustos'ta olayla ilgili ön soruşturma başlatmış, ilk incelemede zehirlenmeye dair bir kanıt bulunmadığı ifade edilmişti. 2 Eylül'de ise Navalny'nin kan örneklerinde Novichok ile zehirlendiğine dair "kesin kanıtlar" bulunduğu belirtilmişti. Navalny'nin ailesi ise Rus muhalifin zehirlenmesinden Rusya'nın sorumlu olduğunu savunmuş ancak Kremlin Sarayı iddiaları yalanlamıştı.

Yorumlar