Milyonlarca emeklinin beklediği maaş zammı belli oldu

Milyonlarca emeklinin enflasyon farkından kaynaklı maaş zammı bugün belli oldu. Açıklanan Haziran ayı enflasyon verilere göre memur emeklisi yüzde 8,67, işçi ve Bağkur emeklisi ise yüzde 9,17 maaş zammı alacak.

Milyonlarca emeklinin beklediği maaş zammı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre TÜFE aylık bazda yüzde 2.61 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 15.39'a çıktı.

ZAM ORANLARI BELLİ OLDU

Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu. TÜFE'deki 6 aylık artış yüzde 9,17 olarak gerçekleşti.

MEMUR EMEKLİSİNE YÜZDE 8,67 ZAM

Böylece yılbaşında yüzde 4 zam alan memur ve memur emeklileri, ortaya çıkan 5,17 puanlık farkı temmuz ayında yapılacak zamla alacak. Memur emeklisinin maaşlarına yüzde 8,67 oranında zam yapılacak.
Toplam zam (3,5+ enflasyon farkı) olacak. Memur ve memur emeklisine yılın ilk yarısında yüzde 4, ikinci yarısı için yüzde 3,5 zam kararı alınmıştı.Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz'da alacak.

İŞÇİ VE BAĞKUR EMEKLİSİNE YÜZDE 9,17 ZAM

Haziran ayı enflasyon verilere göre işçi ve Bağkur emeklisi ise yüzde 9,17 maaş zammı alacak.

Yorumlar