Mevlana’nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri devam ediyor

Hazreti Mevlana’nın bu yıl 745.'si gerçekleşen Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'nde etkinlikler sürdürülüyor.

Mevlana’nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri devam ediyor

Hazreti Mevlana’nın bu yıl 745.'si gerçekleşen Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'nde etkinlikler sürdürülüyor.

Akşam vakti, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenmiş olan programlar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleşti. Mevlana Kültür Merkezinde'ki programlar, gün içinde gerçekleştirilen “Selam Vakti” temasıyla düzenlenmiş anma törenleri ardından başladı.

Program akışında, sema töreni öncesinde konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Selam, barış ve esenlik denektir” diyerek, “Bu anlamda yüce dinimiz de barış ve esenlik dinidir. Selam vermek kardeşlik demektir, benden sana zarar gelmez demektir. Bizler, gittiğimiz her coğrafyada hiçbir din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese selamı, yani barış ve huzuru götüren bir medeniyetin temsilcileriyiz. Maalesef bu çağ bize bazı geleneklerimizi unutturmuş durumda. Komşu ile iletişime kapalı evlerimizi, sanal alemde kaybolarak unuttuğumuz dünyamızı tekrar güzel kılmanın ilk adımlarından birisi de selamdır. Bu noktada Şeb-i Arus törenlerinin bu yılki temasının böylesine ihtiyaç duyduğumuz önemli bir konuya, ’selam’a ayrılmış olmasından memnuniyet duyuyorum. Küresel dünyada bugün en temel insani hakların başında gelen yaşama hakkı dahi yok sayılmaktadır. Ne yazık ki bugün yerküremiz zulüm ve güvensizlik ağının pençesindedir. slam coğrafyası bugün kan ve gözyaşıyla anılmaktadır. İslam ümmetinin çocukları barut kokuları içinde büyümekte, öksüz ve yetim kalmaktalar” düşüncelerini iletti.

Programda konuşan konuşmacılar arasında; Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar bulunuyordu. Konuşmaları; programlar ve sema töreni takip etti. 

Yorumlar