Mangkut Tayfunu Asya'yı vurdu: En az 89 ölü

Filipinler'i etkisi altına alan Mangkut tayfunu nedeniyle ülkede 59 kişi hayatını kaybetti. Tayfunun Çin'in güney bölgesi ve Hong Kong'a ilerlerken, Filipinler'de de toprak kayması sonucu bir altın madeninde 40 kişi göçük altında kaldı.

Mangkut Tayfunu Asya'yı vurdu: En az 89 ölü

Filipinler'in kuzey kıyılarını etkisi altına alan ve gücünden dolayı "süper"olarak adlandırılan Mangkhut tayfununda ölenlerin sayısı 59'a çıktı. Tayfunda ayrıca 33 kişinin yaralandığı ve 16 kişinin kayıp olduğu belirtildi.

Emniyet Müdürü Oscar Albayalde, ülkeyi dün etkisi altına alan tayfundan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 29'a yükseldiğini bildirdi.

Ölenlerin çoğunun tayfunun sebep olduğu toprak kaymalarında yaşamını yitirdiğini belirten Abayalde, 100 binden fazla kişinin de güvenli yerlere tahliye edildiğini kaydetti.

TOPRAK KAYMASI YÜZÜNDEN MADENCİLER GÖÇÜK ALTINDA KALDI: 30 ÖLÜ

Filipinli yetkililer, ülkenin kuzeyinde meydana gelen toprak kaymasında birçoğu altın madencisi olmak üzere 40'dan fazla kişinin göçük altında kaldığını açıkladı.

Yaklaşık 40 kişinin toprak altında kaldığı heyelanda en az 30 kişinin cesedine ulaşıldı. Toprak altında kalan diğer işçileri kurtarma çalışmaları devam ediyor.

HONG KONG'A DOĞRU İLERLİYOR

Hızı 100 kilometreye kadar düşen tayfunun Filipinler'deki etkisini yitirerek Çin'in güneyine ve Hong Kong'a doğru hareket ettiği aktarıldı.

Hawaii'deki Müşterek Tayfun Uyarı Merkezi, Pasifik Okyanusu'nun kuzeyinde ortaya çıkan tayfunun, kategori 5 kasırga gücündeki "süper tayfun"adönüştüğünü duyurmuştu.

Bölgede 500 kadar uçuşun iptal edildiği ve 100 bin kişi için tahliye emri verildiği ifade edildi.

Hong Kong hükümet yetkilileri, şu ana kadar 111 kişinin kasırga bağlantılı yaralanmalar nedeniyle hastanelere başvurduğunu açıkladı. Hong Kong'da ayrıca en az 76 ağaç devrilme olayı rapor edildi.

#

Yorumlar