Mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları

Mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları

Mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları   - Sayfa 1
Mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları
1 8
Mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları   - Sayfa 2
Birazdan vereceğimiz basit ipuçları ile mangalda pişireceğiniz yiyecekleri daha lezzetli pişmesini sağlayacaksınız. Vereceğimiz ipuçları başta size tuhaf gelebilir ancak denedikten sonra sonuca sizde şaşıracaksınız. Köftelerin üzerine buz koyun Mangalda köfte yaparken köftelerin üzerine buz veya tereyağı koyun. Köfteleriniz sulu ve lezzetli pişmesini sağlayacaktır.
2 8
Mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları   - Sayfa 3
MANGALDA ET PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI Peki doğru eti nasıl seçeriz? İşte madde madde et alırken dikkat etmeniz gerekenler; -Mangalda en iyi pişecek et, kuzunun kaburgasından çıkan kalem pirzoladır. Dana etinde ısrarcıysanız antrikot ve bonfileden şaşmayın. -Gelelim köfteye. Eğer mangalda köfte pişirecekseniz unutmamanız gereken, köfteyi ne kadar sık çevirirseniz o kadar lezzetli olacağı. Ayrıca iki tarafın dengeli pişmesine de özen göstermelisiniz. -Etleri pişirirken kurutmamaya dikkat edin, zira fazla pişen ve suyunu kaybeden et, lezzetini de kaybeder. -Eti çatalla çevirirseniz suyu ateşe akar ve et lezzetini kaybeder. Et pişirmenin en önemli püf noktası, suyunu içinde bırakmaktır. Bunun için etleri maşa yardımıyla çevirmelisiniz.
3 8
Mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları   - Sayfa 4
7 MADDEDE İYİ MANGAL -Izgara yapmadan önce bir baş kuru soğanı ikiye bölüp ızgara teline sürün. Böylece et, ızgaraya yapışmaz. -Mangalda pişirdiğiniz ete duman kokusunun ve tadının sinmemesi için iyice yıkadığınız bir elma ya da limonun kabuğunu ateşe atın. Ateşe atacağınız birkaç sap biberiye de ete farklı bir tat katabilir. -Şiş yapacağınız tahta çöplerin yanmasını engellemek için çöpleri 2-3 saat suda beklettikten sonra kullanın. -Ateşin kor haline gelmesini beklerken biber ve soğanları mangalda pişirebilirsiniz. -Mangalda balık pişirirken tereyağını ızgaranın üstüne değil, balığın üzerine sürün. -Mangal yaparken etten akan yağlar kor halindeki kömürün üstüne düştüğünde alevlenme olur ve et yanar. Ateşi söndürmeyecek miktarda suyu elinizle ateşin üzerine serperseniz alevler dinecektir. -Soğanı soymadan alüminyum folyoya sarıp közün içinde bir süre bekleterek pişirirseniz farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.
4 8