Mahkumlara, tutuklulara ve borçlulara af çıkacak mı?

Mahkumlara, tutuklulara ve borçlulara af çıkacak mı sorusunun yanıtı birçok insan tarafından merak ediliyor. Mahkumlara, tutuklulara ve borçlulara af çıkacak mı sorusunun yanıtı Ajanshaber.com'da.

Mahkumlara, tutuklulara ve borçlulara af çıkacak mı?

200 binin üzerindeki tutuklu, hükümlü ve aileleri af yasası çıkıp çıkmayacağını merak ediyor. Binlerce kişi yeni torba yasada çıkacak af yasasını dört gözle bekliyor. Yapılacak değişiklikler birçok insanı ilgilendiriyor. MHP lideri Devlet Bahçeli yaptığı bir açıklamada "Kader mahkumlarının talihini değiştirebilir, onların elinden tutabilir, zincirlerinden ve zindanlardan onları çekip çıkarabiliriz.Tartışma ve konuşmaya değmez mi? " şeklinde konuşarak af çağrısında bulunmuştu. Peki mahkumlara, tutuklulara ve borçlulara af çıkacak mı? Af çıkacak mı sorusu ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

MAHKUMLARA, TUTUKLULARA VE BORÇLULARA AF ÇIKACAK MI?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yakın zamanda birçok konuda yeni yasal düzenlemelerin yapılmasının ardından mahkumlara, tutuklulara ve borçlulara af çıkacak mı sorusu binlerce kişi tarafından yanıt bekliyor. Meclis Genel Kurulu'nun birçok kanuna imza atması af bekleyenlerin dikkatini çekti. Şimdi binlerce kişi gelecek haberi dört gözle bekliyor.

BAŞBAKAN HAKAN ÇAVUŞOĞLU AF ÇIKACAK MI SORUSUNA YANIT VERDİ

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, bir vatandaşın genel af konusunu hatırlatması üzerine, "Genel af mevzusu yasamanın çıkarması gereken bir mevzudur. Herkes kendine göre parlamentoda çoğunluk sağlayıp 'Ben şunu, bunu yapacağım.' diyebilir ama bizim gündemimizde genel af yok." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Devlete karşı olursa belki affederiz." sözlerini yıllardır söylediğini anımsatan Çavuşoğlu, "Ama kişiye karşı olan suçları, kul hakkıdır biz niye affedelim ki. Öyle bir şey olmaz. Kaldı ki devlete karşı suçlar da terör suçlarıdır onu da zaten affetmeyiz. Bizim gündemimizde böyle bir şey yok." ifadelerini kullandı.

DEVLET BAHÇELİ'NİN AF İLE İLGİLİ ÇAĞRISI DİKKAT ÇEKMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli son olarak, "Şu an cezaevlerimizde 235 bini bulan mahkum ve tutuklu bulunmaktadır. Bunların içerisinde büyük bir çoğunluk kader mahkumu olarak nitelendirdiğimiz kişilerdir. Cezaevi şartları bu kadar kalabalık mahkumu taşıyabileyecek durumda da değildir. Bu sebepten dolayı yeni bir döneme giriyoruz. Yeni bir başlangıç var Türkiye'de. Üç evreli bir sistem değişikliği söz konusu. Bunlardan bir tanesi çok partili siyasi hayatımız şimdi de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Türkiye'de bu önemli ve köklü değişiklikte toplumu rahatlatmak, onları huzura kavuşturmak kader mahkumu olan insanlarımızı ve ailelerini buluşturmak.

Nasip olursa benim kanaatim tabi bunu Meclis'te yapabilecek sayısal gücümüz yok. Ama temennim odur ki inşallah Ramazan bayramı öncesinde mevcut siyasi iktidar bir adım atarsa o bakımdan biz elden gelen gayreti gösteriyoruz. Konuyu istismar etmiyoruz. Siyasi olarak kullanmıyoruz. Bunları biz geçmiş dönemlerde de yaşadık. Çok sayıda af çıkmıştır. Bu defa da böyle bir affın yeni bir cumhuriyet hükümeti sisteminin oluşturduğu dönemde bütün siyasi partilerin desteğiyle çıkmasında yarar vardır diye düşünüyorum. Allah hepinize sabır versin. İnşallah sonu da hayırlı olur." dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere, kader kurbanlarına af çıkarılması. Vatandaşların, kredi ve kredi kartı borçları ve yüksek faiz sarmalının neden olduğu yoksulluk tuzağından kurtarılması seçim beyanımızdır" dedi.

Yorumlar