Kurbanlık fiyatları 2018 - Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurbanlık fiyatları 2018 yılında bayram öncesi kurban kesecek vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları ile ilgili tüm detaylar Ajanshaber.com'da.

Kurbanlık fiyatları 2018 - Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurban Bayramı'na az bir zaman kala hipermarketler kurban satışlarıyla ilgili fiyat vermeye başladı. Bayrama 1.5 ay gibi bir zaman kala kurbanlık fiyatları 2018 yılı ile ilgili vatandaşlar internette araştırma yapmaya devam ediyor. Bu yıl kurbanlık hayvan üreticileri enflasyona bağlı olarak yüzde 10 zam uygulayacak. Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç yaptığı açıklamada et fiyatlarının artmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirtti. Vatandaşlar ise bayram öncesi büyükbaş kurbanlık fiyatları 2018 ve küçükbaş kurbanlık fiyatları 2018 ile ilgili araştırma yapıyor. Bizlerde bu haberimizde sizlere kurbanlık fiyatlıkları ile ilgili araştırma yaptık. İşte merak edilen detaylar...

KURBANLIK FİYATLARI 2018

Hipermarketler Kurban Bayramı’na 1.5 ay gibi bir zaman kala kurbanlık satışı yapmaya başladı. Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, 2018 yılında Türkiye genelinde kurbanlık kesimi için yeterince hayvan olduğunu belirtti. Kurbanlık fiyatları 2018 yılında insanlar tarafından internette araştırılmaya başlandı.

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI 2018

Bu yıl küçükbaş hayvanın ortalama 1,000, büyükbaşın ise ortalama 7000 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkmasını öngördüklerini dile getiren Tunç, en büyük sıkıntının yükselen döviz kuru nedeniyle maliyeti artan yem ve yakıt olduğunu kaydetti.

FİYATLAR SEMTLERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERECEK

Zincir marketlerin de gelecek talebi karşılamak için şimdiden kurban satışına başladığının altını çizen Tunç, özellikle İstanbul’da Kurban Bayramı’na 10 gün kala satışların hareketlendiğini ve rakamların semtlere göre bile değişkenlik gösterdiğini ifade etti.

DÖVİZ KURU BELİRLEYİCİ OLACAK

Buna bağlı olarak hayvan üreticisinin enflasyonun üzerinde bir zamla satışa çıkmasının da muhtemel olduğunu vurgulayan Tunç, "Üretici bir yıl boyunca verdiği emeğin karşılığını almak istiyor. Dolayısıyla ağustostaki döviz kuru fiyatlarda belirleyici olacak" ifadelerini kullandı.

Geçen yıl pazarda büyükbaş hayvanın fiyatı 6 bin ile 22 bin lira arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 600 lira ile bin 200 lira arasında satışa çıkmıştı.Yapılan satışlardan ise toplamda 10 milyar liranın üzerinde gelir elde edilmişti.

KİLO FİYATI 20 LİRADAN BAŞLAYACAK

Geçen yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin büyükbaş kurbanlığın pazarlara girdiğini ve 900 bine yakınının satıldığını belirten Tunç, “Büyükbaş kurbanlığın canlı kilogram fiyatlarına 18-20 lira demiştik, ortalama 18 lira civarında rakamlara satış yapıldı. Bu yıl da ortalama 20 liradan başlar” diye konuştu. Geçen yıl satılan küçükbaş hayvan sayısı ise 2.2 milyon oldu.

Yorumlar