Kışın cilt nasıl korunmalı?

Cilt, kışın artan soğuk havaların etkisiyle kurumakta ve matlaşmaktadır. Cildine iyi bakmak isteyenler, uzmanların önerdiği yöntemleri uygulayarak kışın olumsuz etkilerini azaltıyor. 

Kışın cilt nasıl korunmalı?

Cilt, kışın artan soğuk havaların etkisiyle kurumakta ve matlaşmaktadır. Cildine iyi bakmak isteyenler, uzmanların önerdiği yöntemleri uygulayarak kışın olumsuz etkilerini azaltıyor. 

Kışın soğuk hava şiddetini arttırdıkça, cilt olumsuz etkileniyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, cildini korumak isteyenler için en etkili yöntemleri anlattı. Ertek, “Bol Su İçin ve Nemlendirici Kullanın: Cilt, soğuk havaya uyum sağlamaya çalışarak kan dolaşımını azaltır. Bu duruma bağlı olarak, ter ve yağ bezleri az çalışır, cildin ihtiyaç duyduğu antioksidanları da almamasına sebep olur. Ayrıca soğuk havalarda cilt kuruluğu, cildin yağ kaybetmesinin en büyük sebebidir. Bu nedenle cildi nemlendirmek ve daha canlı görünmesini sağlamak için bol bol su içilmeli ve cilt tipine uygun doğru nemlendirici kullanılmalıdır.'' dedi. 

Balık, Taze Meyve ve Sebze Tüketin

Ertek, omega 3 yağ asitlerinin cilt için çok önemli olduğunu belirtti. Omega 3'ün balık, taze meyve ve sebzeler içinde bulundupunu ve cildin sağlığı için sık sık tüketilmesi gerektiğini belirten Ertek, cilt parlaklığı için  vitamin, mineral ve doymamış yağlların dengesini korumak gerektiğini iletti.

Dudakları koruyun

Yüzde en çok dudaklar korumakta, yağ üretimi dudaklar tarafından yapılmamaktadır. Bu sebeple dudakları nemlendiriciler yardımıyla nemlendirmek gerekir, ıslak bırakılmamalıdır.

Yüz üstü uyumak cildi olumsuz etkiliyor

Uyku pozisyonuna bağlı yastık ile sıkıştırılan ciltte kırışıklıklar meydana geliyor. Uyku şekline dikkat etmek cildin erken yaşlanmasını engelleyen yöntemlerden biri durumundadır. Ertek; ''Pek çok kişi dikkat etmez ama yüz üstü uyumak yüz kırışmasını sebeplerin sebeplerinden biridir. Bu pozisyon yüzde ve özellikle dekolte bölgesinde belirgin kırışıklıklara yol açar. Her ne kadar gece bu pozisyonu korumak zor olsa da, en azından yüzüstü uykuya dalmamaya özen gösterin. Yüzüstü yatma alışkanlığı olmayan kişilerin daha az kırışıklığı olduğu görülmektedir. Bu nedenle sırt üstü uyumaya alışmanızda fayda var.'' dedi.

Doğru sabun kullanmak önemli

Cildin temizliği, öncelikli koruma yöntemleri arasında yer alıyor. Temiz ciltte yağ birikmesi engellenerek, siyah nokta, sivilce oluşumlarının önlemi alınabilir. Ertek; Cilt bakımı bebeklik döneminden itibaren yapılmalıdır. Cilt tipinize uygun doğal olan sabunla yüzünüzü yıkamalısınız. İyi dinlendirilmiş, fazla kloru alınmış bir su da bir toniktir. Nemlendirici olarak da hiçbir şey yoksa bir acı badem sütü, badem yağı kullanabilirsiniz. Badem sütüyle de makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Cildinizi Yeni Yöntemlerle Gençleştirin

Teknoloji ile birlikte, cilt bakımı uzmanlaşmış durumda. Yeni yöntemler ile yaşlılığa bağlı olumsuz etkiler azaltılmakta. Uzmanlar tarafından sunulan cilt bakımları ve yöntemleri tercih edilebilir bir yöntem. Ertek'e göre; ''Cilt yaşlandıkça, kuruyor, pullanıyor, kalınlaşıyor, çiller, siyah noktalar, kırmızı lekeler ortaya çıkıyor. Ayrıca ileri yaşlarda yaşlılık lekeleri kendini belli etmeye başlıyor. Mimik çizgileri (alında, kaş çatağında, yanaklarda) belirginleşiyor. Yüzdeki tüm kırışıklar da kendini göstermeye başlıyor. Ancak son yıllarda gelişen teknoloji ve tedavi seçenekleri sayesinde (fokuslu ultrason, gençlik aşısı, altın iğne gibi) cilt gençleşmeye başlayabiliyor.”

Yorumlar