Kim bu tosuncuk?

Yazıldı, çizildi, üstüne söylenmedik söz kalmadı. Sözün üstüne eklenecek bir söz de bizden olsun diyerek başladığımız özel dosyamızla karşınızdayız. Kim bu Mehmet Aydın? Kim bu Eren Çakar? Nedir bu Çiftlik Bank? Bunca insan nasıl dolandırıldı?

Kim bu tosuncuk? - Sayfa 1
2018'in başlarını geride bıraktığımız şu günlerde gündeme bomba gibi düşen Çiftlik Bank olayının temeli bilgisayar oyunu olarak 2016 yılının Ağustos ayında atıldı. Asıl geçimini Arıcılıkla sağlayan 27 yaşındaki Mehmet Aydın'ın binlerce insanı dolandırdığı süreç böylece başlamış oldu.
1 4
Kim bu tosuncuk? - Sayfa 2
Üyelerine oyun oynayarak para kazanma vaadiyle ortaya sunulan sistem, kullanıcılarına farklı altın değerlerine sahip çeşitli çiftlik hayvanlarını satın aldırabiliyordu.Oyunda satın alınan hayvanların ve yapılan üretimin ise Türkiye'nin farklı yerlerinde açılan çiftlikler, et ve süt üretimi yapan tesislerde hayata geçirileceği vaat ediliyordu. Hayata geçirilen ürünlerin ise bayilerde satışa çıkarılacağı söyleniyordu. Satın alınan hayvanlardan bir yıl içinde edilecek kar ise en az yüzde 100 olarak açıklanmıştı.
2 4
Kim bu tosuncuk? - Sayfa 3
Daha önce Eren Çakar takma adıyla sosyal medyada var olduğu ortaya çıkan Mehmet Aydın'ın "en2qma' kullanıcı adıyla 'iç gösteren gözlük' sattığı ortaya çıktı. Birçok iş alanını deneyen Mehmet Aydın'ın 'Egoman' adıyla arabesk rap yaptığı, geçmişte ise bulaşık yıkayarak geçimini sağladığı biliniyor.
3 4
Kim bu tosuncuk? - Sayfa 4
Çiftlik Bank'ın Ümraniye'deki ofislerinin boşaltılmasından sonra olayın dolandırıcılık olduğu gündeme bomba gibi düştü. Akabinde Mehmet Aydın'ın Uruguay'a kaçtığı iddiaları gündemi bir süredir meşgul ediyor. Binlerce kişinin dolandırıldığı Çiftlik Bank'a devlet tarafından kayyum atanması bekleniyor.
4 4