İşsizlere müjde! 10 bin TL kupon, 60 TL harçlık verilecek...

İşsizlere müjde! 10 bin TL kupon, 60 TL harçlık verilecek...

İşsizlere müjde! 10 bin TL kupon, 60 TL harçlık verilecek...  - Sayfa 1
iŞKUR, gençlerin önünü açmak için yeni bir uygulama başlattı. Yeni uygulamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile geliştirdikleri ortak proje ile gençlere 10 bin TL kupon yardımı yapılacak. İŞKUR 10 bin TL kupon yardımı nedir, kimler alabilir, şartlar neler?
1 5
İşsizlere müjde! 10 bin TL kupon, 60 TL harçlık verilecek...  - Sayfa 2
İŞKUR'un kupon yardımı projesi ile geleceğin meslekleri olarak görülen bölümlerde çalışmak isteyen gençler artık hayallerini gerçekleştirebilecek. Bu yüzden gerekli eğitimlerin alınabilmesi için devlet gençlere 10 bin TL yardım sağlayacak. Bu sayede gençlerin önü açılarak nitelikli işlerde istihdam edilmeleri sağlanmış olacak. Peki bu kupon yardımı nasıl alınır? Kupon yardımı nerelerde kullanılır?
2 5
İşsizlere müjde! 10 bin TL kupon, 60 TL harçlık verilecek...  - Sayfa 3
GARANTİ İŞ İMKANI Kupon yönteminin koordinasyonunu Çalışma Bakanlığı sağlayacak. Yeni uygulamanın en güzel tarafı eğitim alan gençlerin, eğitimin hemen ardından işe başlatılacak olması. Yani iş garanti. Eğitimi veren kurum, işe yerleştirme garantisi vermesi halinde kupon sistemi içinde olacak. Devlet toplamda 10 bin liralık destek sağlayacak. İŞKUR'A ÜYE ŞARTI Herhangi bir meslek sahibi olmayan ve iş bulmakta zorluk geçen gençler, kupon sistemi ile istedikleri eğitimi, istedikleri eğitim kurumunda alabilecek. Sırasıyla tüm sektörlerde devreye alınacak sistemde, işsiz gencin alacağı eğitimin içeriğini işverenler belirleyecek. Gençlerin yapacağı tüm masrafları devlet üstlenecek. Eğitim alacak gençler, İşkur’a üye olacak. Kupon modeli İstanbul’da pilot uygulama olarak başladı. Ancak asıl uygulama Nisan’da. Bu tarihten itibaren işsizlerin Türkiye’nin her yerindeki İşkur şubelerine başvurması gerekiyor.
3 5
İşsizlere müjde! 10 bin TL kupon, 60 TL harçlık verilecek...  - Sayfa 4
SİSTEM BÖYLE İŞLEYECEK *Uygulamayı İşkur yürütecek. *Gençlere, başta bilişim sektörü olmak üzere geleceğin mesleklerini öğrenmek için eğitim verilecek. * Eğitimleri özel kurumlar verecek ve eğitimin içeriğini işverenler belirleyecek. * Yeni modelle işverenlerin talep ettiği nitelikli işgücü yaratılacak. * Eğitim görecek gençlere devlet 10 bin liralık kupon verecek. * Gençler bu kuponları eğitim kurumlarında kullanarak, istedikleri yerde ve istedikleri şartlarda eğitim alabilecek. * Eğitim görenlere günlük 60 lira cep harçlığı da verilecek. * Eğitim sonrası gençler işe yerleştirilecek.
4 5