İçişleri: "Son bir haftada 69 terörist etkisiz hale getirildi"

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada son bir haftada 69 terörist etkisiz hale getirildiği bildirildi.

İçişleri: "Son bir haftada 69 terörist etkisiz hale getirildi"

Yurt genelinde 4-11 Haziran tarihleri arasında düzenlenen terör operasyonlarında 69 terörist etkisiz hale getirildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, son bir haftada bölücü terör örgütleriyle mücadele kapsamında Jandarma Özel Harekat, Polis Özel Harekat, Jandarma Komando Birlikleri ile iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava ve kara unsurlarınca bin 683 operasyon düzenlendi.
Operasyonlarda, bölücü terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla 234, terör örgütü DEAŞ ile irtibatlı oldukları iddiasıyla 37, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile mücadele kapsamında 492, sol terör örgütleriyle mücadele kapsamında da 8 zanlı gözaltına alındı.

Yapılan planlı operasyonlarda, 771'i terör suçları, 114'ü düzensiz göç ve 3 bin 606'sı uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından olmak üzere 4 bin 491 kişi yakalandı.

Düzenlenen iç güvenlik operasyonlarında 40'ı ölü, 17'si sağ, 12'si teslim olmak üzere 69 terörist etkisiz hale getirildi.
Bitlis, Diyarbakır ve Van'da yürütülen operasyonlarda, terör örgütü mensuplarınca kullanılan 12 sığınak, barınak ve mağara ile tuzaklanan 8 el yapımı patlayıcı ve mayın imha edildi.
Güvenlik güçlerince ayrıca 26 el bombası, 2'si füze, 21'i ağır ve uzun namlulu olmak üzere 24 silah ile 4 bin 320 adet muhtelif mühimmat ele geçirildi.

Yorumlar