Genelkurmay arşivinden az bilinen Çanakkale fotoğrafları

Genelkurmay arşivlerinden az bilinen Çanakkale fotoğrafları paylaşıldı..

Genelkurmay arşivinden az bilinen Çanakkale fotoğrafları - Sayfa 1
Çanakkale Zaferi'ne ilişkin Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinde, siperde elleri tetikte bekleyen Mehmetçikten yemek dağıtımına, cephe hattında gönüllü bombacılık yapan küçük çocuktan düşman donanmasını batıran topçulara kadar çok sayıda fotoğraf yer alıyor.
1 50
Genelkurmay arşivinden az bilinen Çanakkale fotoğrafları - Sayfa 2
Genelkurmay Başkanlığı, Çanakkale Zaferi'nin 103'ncü yıl dönümünde, destansı zafere ait Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı ve Foto Film Merkezi Komutanlığı arşivlerindeki az bilinen fotoğraflarla belgeleri Anadolu Ajansı ile paylaştı.
2 50
Genelkurmay arşivinden az bilinen Çanakkale fotoğrafları - Sayfa 3
Fotoğraflarda, dönemin en büyük savaş gücü karşısında galip gelen kahraman Mehmetçik'in siperde düşmanı beklerken nöbet tutarken top bataryalarıyla atış yaparken görüntüleri yer alıyor. Cephe hattında gönüllü olarak bombacılık yapan küçük bir çocuğa ait kare ise bir ulusun topyekun verdiği bağımsızlık mücadelesinin ispatı olarak fotoğraflar arasında yer alıyor.
3 50
Genelkurmay arşivinden az bilinen Çanakkale fotoğrafları - Sayfa 4
Albümdeki diğer dikkat çekici fotoğraflar arasında yemek dağıtımı sırasında sıraya girerek kazanlardan yemeklerini alan askerlerle kendi arasında eğlence yapan bir birlik de yer alıyor.
4 50