Filistin'i desteklemeleri Almanya'yı rahatsız etti: Ünlü gruptan flaş karar!

Almanya’da Ruhrtriannale’de Filistin’e destek verdiği için müzik grubu Young Fathers'ın konseri iptal edildi. Grup Almanya'da bir daha konser vermeyeceğini duyurdu.

Filistin'i desteklemeleri Almanya'yı rahatsız etti: Ünlü gruptan flaş karar!

Almanya'da her yıl yaz aylarında düzenlenen etkinliklerde bu yıl kriz yaşandı. Festival komitesi, 18 Ağustos-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festival için Mercury Prize sahibi İskoç alternatif müzik grubu Young Fathers’ı programa dahil etti. Ancak daha sonra İskoç alternatif müzik grubu Young Fathers, Filistin’e destek verdiği gerekçesiyle 13 Haziran’da festival listesinden çıkarıldı.

ALMANYA KONSERİ İPTAL ETTİ

Festivalin sanat yönetmenlerinden Stefanie Carp, Young Fathers’ın, Filistin topraklarında İsrail işgaline son verilmesi amacıyla kurulan Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketine (BDS) mesafeli durmadıkları gerekçesiyle grubun festivaldeki konserinin iptal edildiğini duyurdu.

TEPKİLER ÜZERİNE GERİ DAVET GÖNDERİLDİ

"Ne yazık ki, Young Fathers kendilerini BDS Hareketinden soyutlamadı" ifadesini kullanan Carp, gelen tepkilerin ardından geri adım atmak zorunda kaldı. Ancak yine grubun BDS Hareketine yaklaşımını onaylamadığını yineleyen Carp, Young Fathers'a yeni bir davet gönderdiklerini duyurdu.

ALMANYA'DA KONSERE ÇIKMAMA KARARI ALDILAR

Ancak bu açıklama ve yeni davet İskoç Young Fathers'ı mutlu etmedi. Grubun menajerlerinden James Stanson, konuyla ilgili açıklamasında yaşananların ardından konsere katılmayacaklarını kaydetti.

Müzik grubu, daha önce de komitenin kendilerini BDS Hareketiyle aralarına mesafe koymalarına ilişkin yaklaşımını "yanlış ve son derece hatalı"bulduklarını açıklamıştı.

Grup, yaşanabilecek benzer sıkıntılardan dolayı Almanya’da herhangi bir konsere çıkmama kararı aldıkları duyurdu.

Yorumlar

asena aslan bunlar geçmişte dünya yuvarlak diyen insanlarıda öldüren canilerin torunları ...vahşi yığını avrupalılar işte ...