Erdoğan ve Pakistan Başbakanı'nın açıklamaları

Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile birlikte ortak açıklama yaparak, 3'li zirveleri sürdüreceklerini duyurdu.

Erdoğan ve Pakistan Başbakanı'nın açıklamaları

Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile birlikte ortak açıklama yaparak, 3'li zirveleri sürdüreceklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile birlikte ortak açıklama yaparak, önemli bir adım attıklarını duyurdu. Açıklamasına göre, 3'lü İstanbul zirvesinin olarak öne çıkan Afganistan-Pakistan-Türkiye zirvelerini sürdüreceklerini belirtti.

 

Erdoğan'ın açıklamasından önemli başlıklar

Erdoğan yaptığı açıklamada; ''Yapmış olduğumuz ikili görüşmeyle Türkiye – Pakistan arasındaki ilişkileri ele alma fırsatımız oldu. Bununla birlikte de geçmişten bugüne yarına neler yapabiliriz bunların değerlendirmesini yaptık. FETÖ denilen terör örgütüne yönelik Pakistan’ın yüksek mahkemesinin aldığı karara karşı memnuniyetimizi kendilerine ifade ettik. Okulların maarif vakfına teslimi memnuniyet verici adımlardı. Bu dayanışmanın devam edeceğine inanıyorum.'' dedi. 

Pakistan Başbakanı İmran Han ile ilgili; ''Göreve gelmesinin ardından ülkemize ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. Seçimlerde göstermiş olduğu başarı için de tebrik ediyorum. Aynı zamanda bir sporcu. Kriket sporunda yıllarca ülkesini zaferden zafere taşıyan İmran Han’ın yeni başarılara yol açacağına inanıyorum. Kendisi aynı zamanda tam anlamıyla bir Mevlana aşığı. Nitekim Konya Mevlana Ziyaretiyle de bunu kendileri de bana ayrıca ifade ettiler. Bizler de medyadan bunu takip ettik. Sayın Başbakan’ın Ankara’ya gelmeden önce Konya’da Mevlana’nın kabrini ziyaret etmesi bu muhabbetin nişanesidir.'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca; ''Türkiye dün olduğu gibi yarın da Pakistan’ın yanındadır, yanında olmaya devam edecektir. Pakistanlı kardeşlerim de ülkemizde güçlü dayanışma içerisindedir.'' diyerek Türkiye ve Pakistanın birlikteliğinin devam edeceğini belirtti.

''Üçlü zirve inanıyorum bir çok sıkıntıların aşılmasına vesile olacaktır''

Erdoğan 3'lü zirve hakkında; ''Bugün sayın Başbakan ile yaptığımız görüşmelerde ilişkilerimizin tüm boyutlarını gözden geçirdik. Bunun yanında çok önemli bir adım atıyoruz. O da daha önce başlamış olduğumuz üçlü İstanbul zirvesi olarak devam eden Afganistan Pakistan Türkiye zirvelerini kaldığı yerden devam ettirelim istiyoruz. Böylece üçlü İstanbul zirvesinde inşallah en yakın zamanda ki 31 Mart seçimlerinin ardından İstanbul’da gerçekleştireceğiz.'' açıklamalarında bulunarak yapılan 3'lü zirvelerin bir çok sıkıntının atlatılmasına neden olacağını belirtti.

Erdoğan ayrıca; ''Eğitim alanlarındaki ilişkilerimizi gözden geçirdik. Ve bölgesel gelişmeleri ele aldık. Uluslararası konular üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Suriye’de meydana gelen malum gelişmeleri değerlendirme fırsatımız oldu. Türkiye ve Pakistan ekonomi işbirliği teşkilatı ve D8 gibi uluslararası platformda dayanışma içerisindedir. Tabi en önemli konulardan bir tanesi de savunma sanayii ile ilgili attığımız, atacağımız adımlardır. Bizim Pakistan’dan aldığımız eğitim uçaklarına yönelik çalışmalar, bizim MİLGEM ile ilgili yapmış olduğumuz satışlarımız, ATAK helikopteriyle ilgili yapmakta olduğumuz çalışmalar; bunları görüşme imkanımız oldu.'' dedi.

Pakistan Başkanı İmran Han'ın açıklaması

İmran Han açıklamasında; ''Ben de tekrar yenilemek istiyorum. Çünkü Türk halkı da bizi izliyor olacak. Şunu söylemek istiyorum. Bizim dedelerimizin nesli, Türkiye o zaman kurtuluş savaşı mücadelesini verirken neler yaptılar? O zaman Hindistan’da para toplayarak Türkiye’de kahramanca bağımsızlığı için mücadele edenlere destek oldular. Bu dedemden babama, babamdan bize geçti. Ben halen ne kadar gurur duyduklarını biliyorum. Türkiye’nin bağımsızlığı için 1920’lerde mücadele etmesinden ne kadar gurur duyduklarını biliyorum.'' ifadelerini kullandı.

İmran Han Türkiye ve Pakistan birlikteliği ile ilgili; ''Türkiye ve Pakistan arasındaki sevgi her zaman mevcuttu. Biz bu ilişkileri çok daha üst bir seviyeye taşımak istiyoruz. Şimdiye kadar hiç ulaşılmamış seviyeye ulaşmak istiyoruz. O yüzden ekonomiyle çalışan ekibimi getirdim. Bu kadar güçlü bir heyetle gelmemizin sebebi şu. Biz farklı yatırımcılarla görüşmek istedik. İleride yatırımcı olmayı düşünenler, potansiyel yatırımcılarla görüşmek ve Türkiye ile aramızdaki bağı güçlendirmek istedik. Ticari ilişkiler, dış ilişkilerimiz, terörle ilgili farklı tutumlarımız bunu görüşmek istedik.'' dedi.

Arıca İmran Han konuşması sırasında; ''Ülkemizin karşılaştığı güvenlik tehditleri… Bu konuda da her alanda da bağlarımızı kuvvetlendirmek istedik. Pakistan ve Türkiye bundan sonra çok daha yakın iki ülke haline gelecek.'' ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yorumlar