Emekli ne kadar Kurban Bayramı ikramiyesi alacak? Ne zaman yatacak?

12 milyon emekli vatandaş emekli kurban bayramı ikramiyesi ne kadar alacak sorusuna yanıt bekliyor. Emekli kurban bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak sorusunun yanıtı Ajanshaber.com'da.

Emekli ne kadar Kurban Bayramı ikramiyesi alacak? Ne zaman yatacak?

Kurban Bayramı'na az bir zaman kala 12 milyon emekli vatandaş ikramiyelerin ne zaman yatacağını merak etmeye başladı. Emekli ne kadar Kurban bayramı ikramiyesi alacak sorusuna milyonlarca yanıt bekliyor. Ramazan Bayramı öncesinde Bakan Kurulu toplanmış ve iki bayramda da emeklilere ikramiye verilmesiyle ilgili bir karar almıştı. Kararı Başbakan Binali Yıldırım duyurmuştu. Kurban Bayramı'na yaklaştığımız şu günlerde vatandaşlar emekli Kurban bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak sorusuna yanıt aramaya başladı. Kurban Bayramı emekli ikramiyeleriyle ilgili merak edilen tüm detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

EMEKLİ NE KADAR KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ ALACAK?

Ramazan Bayramı'nda bin TL emekli ikramiyesi alan emekliler şimdiden Kurban bayramı öncesinde yatacak olan ikramiyeleri beklemeye başladı. Emekliler kurban bayramı ikramiyesi ne kadar alacak sorusu merak edilen sorular arasında yer alıyor. Kurban Bayramı'nın hemen öncesinde Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi emeklilere yine bin TL ikramiye yatacak.

KURBAN BAYRAMINDA İKRAMİYEYE ZAM OLACAK MI?

İkramiye düzenlemesinde 'her yıl' ifadesi bulunuyor. Bu yüzden bundan sonraki yıllarda da ikramiye ödemesi devam edecek. İkramiye tutarı yasa kapsamında bin lira olarak belirlendi. Ancak önümüzdeki yıllarda enflasyon oranında artışlar da gündeme gelecek ve zam yapılacak.

KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLECEK?

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.


Vefat eden emeklilerin ikramiyeleri maaş alan dul ve yetimlerine ödenecek. Ödemeler maaş hisselerine göre yapılacak. Yüzde 75 oranında maaş alan bir eşe 750 lira ödenecek. Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alacak. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o baz alınarak ödenecek. Çifte yerine yüksek orandan ödeme olacak. İş kazası geçiren ve sürekli iş göremezlik parası alanlar için bayram ikramiyesi de iş göremezlik oranına göre hesaplanacak. İş göremezlik oranı kaç ise ona göre ikramiye verilecek.

EMEKLİ KURBAN BAYRAMI İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?

2018 Kurban Bayramı ikramiye ödeme tarihleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak. Maaşlar tahsis numarasının son rakamına göre ödeniyor. İkramiyeler ya bu şekilde farklı günlerde ödenecek ya da aynı gün ödenecek. Arife gününden önce Ağustos'un başında hesaplara geçecek. İkramiyeler emeklilerin maaş aldıkları bankalardaki hesaplarına yatırılacak.

Yorumlar