Diriliş Ertuğrul'da tarihi hata!

Diriliş Ertuğrul'da tarihi hata!

Diriliş Ertuğrul'da tarihi hata! - Sayfa 1
Diriliş Ertuğrul dizisinde son bölümüne Sadettin Köpek karakterinin ölüm sahnesi damga vurdu. Ertuğrul Bey`in dizinin sevilmeyen karakteri Sadettin Köpek`i ormanda pusuya düşürerek öldürüyor. Fakat tarihi kaynaklara göre Sadettin Köpek`i öldüren Ertuğrul değil
1 7
Diriliş Ertuğrul'da tarihi hata! - Sayfa 2
DİZİDEKİ ÖLÜM TARİHİ KAYNAKLARLA ÇELİŞİYOR: Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul tarafından öldürülen Sadettin Köpek yaptığı işlerden çok kendisi için tehdit olarak gördüğü kişileri öldürtmesi ile tanınıyor. Anadolu Selçuklu Devleti`nde bir dönem vezirlik de yapan Sadettin Köpek`in ölümü tarihi kaynaklara göre Diriliş Ertuğrul`daki gibi olmamıştır. II. Gıyaseddin Keyhüsrev, Sivas subaşısı Hüsamettin Karaca`ya Sadettin Köpek`i öldürmesini emretmiş ve ölümü kendi inşa ettiği saray olan Kubadabad Sarayı`nda gerçekleşmiştir.
2 7
Diriliş Ertuğrul'da tarihi hata! - Sayfa 3
GÖZÜNÜ TAHTA DİKMİŞTİ: Gözü tahtta olan Köpek, tüm bu iddiaların yanı sıra devletin kötü gidişinden de Sultanı sorumlu tuttu ve Sultanın Abbasi halifelerinin sancağını değiştireceği, Abbasileri tanımayacağı söylentisini yaydı. II. Gıyaseddin Keyhusrev, Köpek`in gücünün artmasından endişelenince 1238 senesinde Köpek ile birlikte Kubadabad Sarayı`na geldi ve Köpek`i bertaraf etmek için güvendiği hassa kölelerinden birini Sivas Subaşısı Hüsameddin Karaca`ya gizlice gönderip Köpek`i ortadan kaldırmasını emretti.
3 7
Diriliş Ertuğrul'da tarihi hata! - Sayfa 4
ŞARABDAR VE ADAMLARI ÖLDÜRDÜ: Bu emri duyan Hüsameddin Karaca, Kubadabad Sarayı`nda bulunan sultanın yanına gitmeden önce Köpek`e misafir olup güvenini kazanmaya çalıştı ve sultanın hizmetine girmek istediğini kendisine bildirdi.
4 7