Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz uydurma bilgiler

Bazen insanlar arasında yanlış bilgiler yayılır ve bir süre sonra bunlar herkes tarafından tamamen doğru kabul edilip körü körüne inanılır. İşte toplumumuzda neredeyse duymayanın kalmadığı ama hiçbir gerçeklik payı olmayan yanlış bilgiler..

Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz uydurma bilgiler - Sayfa 1
1. ÇİN SEDDİ AYDAN GÖRÜLEBİLİR.. Ay üzerindeyseniz pek çok şey görebilirsiniz ama Çin Seddi bunlardan biri değildir. 1938 tarihli "Second Book of Marvels" isimli kitabında Richard Haliburton Çin Seddinin ayndan görülebilen insan yapımı olan tek şey olduğunu iddia etti. Ama Çin Seddi sadece en fazla 10 metre genişliğinde ve çevresi ile aynı renkte ve bu da onu bırakın aydan uydudan izlerken bile çıplak gözle görmeyi imkansız hale getiriyor
1 10
Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz uydurma bilgiler - Sayfa 2
2. BALIK YANINDA YOĞURT YENMEZ Bilinenin aksine balık tazeyse yoğurtla birlikte yenilmesinde sakınca yok. Zehirlenmenin sebebi yoğurt değil, balığın içinde bulunan 'histamin' proteini. Bu madde yoğurtta da olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki 'histamin' miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor. Balığınızın tazeliğine güveniyorsanız, yoğurtla birlikte tüketmenizin hiçbir sakıncası yok.
2 10
Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz uydurma bilgiler - Sayfa 3
3. GÖKKUŞAĞINDA 7 RENK VARDIR.. Gökkuşağındaki renkler kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve mor olarak bilinir.İşin aslı, gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrumu vardır, ancak insanın renk algısı, ortada bir kuşak serisi olduğu yanılgısını yaratır. Kimi gökkuşaklarında ise insan gözünün görebileceği 7'den fazla kuşak bulunur.
3 10
Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz uydurma bilgiler - Sayfa 4
4. PİSA KULESİ YAMUK YAPILMIŞTIR.. İtalyanların bu ünlü çan kulesi aslında dik olarak tasarlanmış. Fakat yapıldığı tarih olan 1173 yılından itibaren temeldeki yumuşak zemin sebebiyle güneye doğru kaymaya başlamış.
4 10