Brezilya'da 200 yıllık Ulusal Müze'de yangın çıktı

Brezilya'nın Rio de Janaerio şehrinde bulunan ve bir zamanlar Portekiz Kraliyet Ailesi'nin de konutu olarak kullanılan 200 yıllık Ulusal Müze'de yangın çıktı. müzenin koleksiyonunda 20 milyondan fazla parça bulunuyor.

Brezilya'da 200 yıllık Ulusal Müze'de yangın çıktı

Brezilya Ulusal Müze'sinde ziyaretçilere kapalı olan Pazar günü çıkan yangının sebebi henüz bilinmiyor. Eskiden Portekiz Kraliyet Ailesi'nin de konutu olarak kullanılan 200 yıllık binadaki müzenin koleksiyonunda 20 milyondan fazla parça bulunuyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Tüm Brezilyalılar için üzücü bir gün. Tarihimizin değeri, binanın gördüğü hasarla ölçülemez" dedi.

ÇO KSAYIDA ÖNEMLİ VE DEĞERLİ PARÇA VARDI

Brezilya'nın TV Globo kanalına konuşan müze müdürü yangının 'kültürel bir trajedi' olduğunu söyledi. Müzede, Brezilya tarihine ait binlerce parçanın yanı sıra Mısır'a ait çok sayıda arkeolojik eser de bulunuyor. Müzenin doğa tarihi koleksiyonunda dinozorlara ait kemikler, Amerika kıtasında bulunan en eski iskelet olan 12 bin yıllık bir kadın iskeleti dahil çok sayıda önemli ve değerli parça vardı. Müze çalışanlarının daha önce, mali kaynaklarda yapılan kesintiler ve binanın eski ve bakımsızlığından şikayetçi oldukları bildirildi.

Yorumlar