'Bedelli askerlikte 28 gün kalkacak mı' sorusuna AK Parti'den yanıt

AK Parti Genel Başkanı Yazıcı, oldukça fazla merak edilen 'bedelli askerlikte 28 gün şartı kalkacak mı ya da azalacak mı' şeklinde sorulan sorulara "Görüşülür bu. Farklı yöntemler geliştirilebilir" dedi.

'Bedelli askerlikte 28 gün kalkacak mı' sorusuna AK Parti'den yanıt

AK Parti Genel Başkanı Yazıcı, oldukça fazla merak edilen 'bedelli askerlikte 28 gün şartı kalkacak mı ya da azalacak mı' şeklinde sorulan sorulara açıklık getirdi.

''FARKLI YÖNTEMLER GELİŞTİRİLEBİLİR''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "Sanmıyorum kalkabilir mi? Görüşülür bu. Farklı yöntemler geliştirilebilir. Geçmişte de bu yönde itirazlar oldu. 28 gün askerlik yapıyorlar, askeri gerekliliği görsünler diye pratikten geçiyor ama disiplini de bozuyor denilerek kaldırıldı. Herhalde bu prosedürden Savunma Bakanlığı'nın da değerlendirmeleri vardır" dedi.

''YIĞIN HALİNE GELMİŞ TEMEL BİR SORUN''

Hayati Yazıcı, bedelli askerliğe ilişkin olarak, "Bu bir sorun. Türkiye'nin gençleriyle ilgili. Askerlik vatan görevi. Yığın haline gelmiş temel bir sorun. Siyaset sorunlara karşın duyarsız kalamaz. Askerliği her Türk gencinin yapması gereken onurlu bir görev. Ancak gençlerimiz isteseler bile hemen askere gitmeleri mümkün değil. TSK'nın silah altına alacağı kadrosu belli. Yılda en fazla 350 bin kişi. Ancak askere gidememiş 5 milyon dolayında Türk genci var" dedi.

Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

"3-5 yılda bir bu birikim oluyor. Bedelli askerlik talepleri geliyor. Adam iş kurmuş, iş edinmiş. Özelde kamuda çalışıyor. Askere ne zaman çağrılacağı konusunda beklenti içerisinde. Apar topar askere gitmesiyle işini kaybetme kaygısı var. İş kaybetmeyle ilgili kaygılar vardı."

Yorumlar