Bayram, iç turizmde sektöre cansuyu oldu

Kurban Bayramı ile Türkiye’de iç turizmde büyük canlılık yaşandı. Bununla birlikte Rus charter uçuşları da bu zamana denk gelince sektöre cansuyu kattı.

Bayram, iç turizmde sektöre cansuyu oldu

Recep DEMİRCAN / AjansHaber

Türkiye’nin iç turizmi açısından son önemli süreç olan Kurban Bayramı da sona erdi. Bayram sonunda sektör yaşanan canlılığı ‘cansuyu’ olarak tanımlıyor. Bayramla birlikte Rusya’dan charter seferlerinin  de eklenmesi özellikle Akdeniz’de yüzde yüz doluluğa neden oldu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, turizm sezonunu ve gelecek sezondan sektörün beklentilerini AjansHaber’e değerlendirdi.

Rus turist konusunda büyük kayba dikkat çeken Gürcün, son günlerde, özellikle ilişkilerin normalleşmesinin ardından 700 bin Rus turist sayısına ulaşıldığının altını çizdi.

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasının da sektöre cansuyu kattığını söyleyen Gürcün, Ege ve Akdeniz’de bir haftalık süreçte yüzde yüz doluluk oranına ulaşıldığını açıkladı.

TÜRSAB Genel Sekreteri Gürcün şunları söyledi:

‘2017’DE RUSYA’DAN 4 MİLYON TURİST SAYISINA ULAŞMA İMKANIMIZ VAR’

Rusya’nın iyi olduğu dönemde turist sayısının 4.5 milyon olduğunu düşünürsek bu süreçte gelecek rakamlar tabii ki onlarla kıyas kabul etmez. Burada önemli olan bu yasağın kalkmış olması ve 2017 sezonuna şimdiden planlamanın yapılıyor olması. 2017 yılında Rusya’dan 4 milyon seviyesinde turist sayısına ulaşma imkanımız olabilecek.

‘GENEL ANLAMIYLA KÖTÜ BİR SEZON YAŞIYORUZ’

Genel anlamıyla kötü bir sezon yaşıyoruz zaten. Temmuz sonunda yüzde 30-35’lik bir düşüş var yurt dışı bazlı olarak. Buna bağlı olarak döviz gelirinde de bir düşüş var. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye turizmde sağlam alt yapısı ve güçlü talep gören bir destinasyon olması nedeniyle iyi durumda. Şu anda bölgemizde, ülkemizde yaşananlar dünyanın hangi ülkesinde yaşansa büyük olumsuzluk yaşanırdı o ülkenin turizminde. Bugün biz hala yüzde 30-35’lik düşüşle sektörü götürüyoruz. Bu da Türkiye’nin gücünü gösteriyor. Tabii sektör büyük yara aldı.

‘700 BİN CİVARINDA RUS TURİST GELDİ’

Bu kadar kötü giden sezonda kalan süreçte 700 bin civarında Rus’un gelmiş olması, en azından bir katkı sağlayacak. Önemli olan ise 2017 için yasağın kalkmış olması. O büyük katkı sağlayacak.

‘BAYRAMDA YÜZDE YÜZ DOLULUK SAĞLANDI’

Bayramda tesislerde Kuzey Ege’den başlayarak aşağılara kadar yüzde yüz doluluklar sağlandı. Kısa bir süre de olsa tekrar bir cansuyu aldı sektör. İç pazarda da 600-700 bin civarında vatandaşımızın Kurban Bayramı süresince iç turizme katıldığını öngörüyoruz.

TURİZMİN GELECEĞİ

Dünyada çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. Suriye’de hızlı gelişmeler yaşanıyor. Yarının ne olacağını göremiyoruz. Bu gelişmeler bir şeyleri etkiliyor. Biz her zaman iyimser olmaya çalışıyoruz. Olumsuzluklar aşağı seviyelere inerse Türkiye turizmde kesinlikle umut verecektir. Bu yaşanacak gelişmelere bağlı. Öyle gelişmeler yaşıyoruz ki 15 gün sonrasını bile hesaplayamayabiliyorsunuz.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

Yorumlar