Bakın IŞİD petrolü hangi 2 ülke sayesinde satıyor!

Petrolden günde 2-3 milyon dolar gelir elde eden IŞİD, satışı yeni bir güzergah üzerinden satmaya başladı. Petrol, Kürt tacirler tarafından önce İran’a ardından da Dubai’ye ulaştırılarak satılıyor.

Bakın IŞİD petrolü hangi 2 ülke sayesinde satıyor!
Türkiye’nin terör örgütü IŞİD’den petrol aldığı ve sınır ticareti yaptığı iddiaları boş çıkarken, adresin izi sürülüyor.
 
Hem Irak hem de Türkiye’deki istihbarat birimlerinin yaptığı tespitlere göre IŞİD petrolü iki kanaldan satılıyor. IŞİD’in petrolü öncelikle Suriye Merkezi Hükümeti’ne sattığı tespit edilirken, yeni bir güzergah ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre Suriye’nin ve Irak’ın bazı yörelerinden çıkarılan petrol Kürt tacirler üzerinden İran’a oradan da Dubai’ye geçiyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi aldığı istihbaratı değerlendirerek tahkikat komisyonu kurdu.
 
PETROLÜN KAYNAĞI RAKKA   
 
Tahkikat komisyonun ardından suçlu bulunanlar cezalandırılacak. Petrol ticaretinin önemli bölümünü Suriye’nin Rakka şehrinden çıkarılan petrolün oluşturduğu belirtiliyor. Petrol kuyularından elde edilen günlük gelirin ise 2-3 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. İran’a oradan da Dubai üzerinden uluslararası pazarlara açılan IŞİD petrolünde sistem şöyle işliyor: “İlgili Kanun kapsamında bölgesel yönetimden kupon alan tacirler bununla satış gerçekleştiriyor. Ancak belge karşılığı satış yapıldığı için örneğin 50 ton ihracat satış izni olmasına rağmen  200 tonluk satış yapılıyor. Belgede ise 50 ton olarak görülüyor.”
 
EN ZENGİN TERÖR ÖRGÜTÜ  
 
IŞİD, dünyanın finansal açıdan en güçlü terör örgütlerinin başında geliyor. IŞİD militanları Musul’daki Irak Merkez Bankası kasasındaki 429 milyon dolara el koymuştu. IŞİD Irak ve Suriye’deki kuyulardan her gün çıkardığı 2-3 milyon dolar petrolü satıyor.
 
BARZANİ TAKİPTE   
 
Irak Bölgesel Yönetim lideri Mesud Barzani’nin IŞİD’in petrolünün bazı işadamları eliyle İran üzerinden satıldığına yönelik iddialar üzerine inceleme başlattığı öğrenildi. Tahkikat komisyonu kurulduğunu belirten Bölgesel Yönetim’den bir yetkili “Türkiye üzerinden satışı mümkün değil. Bütün hudutlarda savaş ortamı var” dedi.
 
BAĞDAT ÖDEMEDİ   
 
Merkezi hükümetin Kürt Bölgesi’nin petrol gelirlerini de ödemediği belirtiliyor. Merkezi hükümetin geçen yıl 100 milyar dolarlık petrol sattığı ifade ediliyor. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne vermesi gereken 17 milyar doları ise vermediği dile getiriliyor. Ceyhan’dan Kuzey Irak’ın petrolü uluslararası pazarlara açılırken,  Kerkük’ün Musul üzerinden giden hattı IŞİD bozduğu için Erbil üzerinden Tak Tak sahasından gidiyor. Musul’daki yataklar ise Kürt Yönetimi kontrolünde bulunuyor.


 

Yorumlar