Bakanlardan Ermenek açıklaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanın Taner Yıldız ve diğer bakanlar Ermenek'teki kaza hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakanlardan Ermenek açıklaması
Bakanların Konuşmasından satırbaşları:

Enerji Bakanı Taner Yılız, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan açıklamalarda bulundu.
 
TANER YILDIZ
 
Risk oluşmaması için detaylı planlamalar yapıldı. Bizim için önemli bir eşiği aştık. Su çekildikçe önümüze ne çıkar bilemiyoruz. Önceliğimiz su değil tahkimat ve malzemenin dışarı çıkarılmasıdır. Su engel teşkil ediyor tabi. 170 metre aşağı inilecek. Aşğıda ne varsa oradaki malzemeler çıkartılacak. Biz işçi kardeşlerimiz çıkarılana kadar gündemimiz budur. İhmallerle ilgili herhangi bir atlama olmayacak.

 
FARUK ÇELİK
 
Kömür kazası olayıyla ilgili milletimiz kilitlenmiş durumda. Gece 2'ye kadar işçi kardeşlerimizle beraber olduk. İyi organize olmuş bir şekilde çalışıyoruz. Göçük alanına indik. Vardiya sistemiyle çalışıyoruz. Tahkimat için tüm imkanlar seferber olmuş durumda. Mesafe alınmaya çalışıyoruz. Üzerimize düşen görevleri alıyoruz. Göçüklerin bir an önce kalkması için çalışıyoruz. Burada çalışan 180 kişi ve hepsi de sigortalı. Önemli olan bu kazaların olmaması ama devletimiz güçlüdür kamu üzerine düşeni yapacaktır. Torba yasada olan madencilerin çalışma saatleri ve emeklilik süresidir. İşletme sahipleri yeni yasaya uymadan işçi haklarını teslim etmiyor. işverenlerin uygulamaları kabul edilebilir değil.
 
LÜTFİ ELVAN
 
Su tahliye sistemi hızlanmış durumda. Bugün sabah aşağı indiğimizde 15 metre bir mesafe var. Molozların temizlenmesi çalışması devam ediyor. ancak ağırlık olarak tahkimat ve molozların atılması işlemi sürüyor.

Yorumlar