Bakanlar İzmir Afet Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulundu

İzmir depremiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler." dedi.

İzmir depremiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler." dedi. Bakan Kurum, 4 bin konut inşa edilecek, proje 1 ay içinde başlayacak. Toplamda bin 312 konteynerlik iki ayrı kent kurulacak. Toplu konut rezerv alanı 3 bin dönüme kadar çıkabilir." ifadelerini kullandı. Kurum, "Hasar tespit çalışmalarımıza giden arkadaşlarımız vatandaşlarımızı detaylı şekilde bilgilendiriyorlar. Ancak apartmanında olmayan vatandaşlarımız da hasar tespitlerini, hasartespit.cbc.gov.tr adresinden öğrenebilirler." diye konuştu.

Bakan Kurum'un açıklamalarından satır başları şöyle;

Binalara ilişkin yıkım sürecini başlattık. Vatandaşlarımızın taşınmasını sağlayıp riskli binaların yıkılma sürecini yürütüyoruz.

İzmir kardeşlerimize çağrıda bulunmak istersek; enkaz altında sürekli onlarla beraberiz. Acılarını, mutluluklarını yaşıyoruz. Gördüklerini, eksik olduğunu düşündüklerini ya da taleplerini, muhtarlıklardaki koordinasyon ofislerine ihtiyaçlarını taleplerini gönderebilirler, iletebilirler. Anında ihtiyaçları karşılamak üzere afet ve koordinasyon merkezimiz çalışıyor.

Burada hep birlikte valimiz, milletvekillerimizle birlikte istişare toplantısı yaptık. İzmir'in dönüşümünü, şu ana kadar yaptığımız yapacağımız işleri hep birlikte istişare ettik.

Sahada 7 bin 129 personelimiz; enkaz kaldırma, sağlık hizmetleri, barınma-teknik hizmetleri faaliyetlerini yürütmektedirler.

Tedavi görenlerden 5'i ağır olmak üzere 7'si hastanede.

"BİNASI AZ HASARLI VE HASARSIZ OLAN VATANDAŞLARIMIZ EVLERİNE GİREBİLİRLER"

12 hasarlı binanın yıkımını tamamladık. Salı günü hedefimiz tüm İzmir genelinde çalışmaları tamamlamaktır. 2508 a hasarlı, 338 de orta hasarlı binamız var. Hızlı şekilde ağır hasarlı binaların yıkım sürecini yürütüyoruz.

Hasar tespit çalışmalarımıza giden arkadaşlarımız vatandaşlarımızı detaylı şekilde bilgilendiriyorlar. Ancak apartmanında olmayan vatandaşlarımız da hasar tespitlerini, hasartespit.cbc.gov.tr adresinden öğrenebilirler.

Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Orta hasarlı binalara ilişkin güçlendirme yapmak zorundayız. Bu konuyu da bugün istişare ettik. orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız binalarını bir yıl içinde güçlendirmek durumundalar. Buna ilişkin belediyemizin, bakanlığımızın verebileceği her türlü desteği vermeye hazırız.

BÖLGEDE 7 GÜN BOYUNCA YAĞIŞ BEKLEMİYORUZ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de şu ifadeleri kullandı:

Bundan sonraki süreç yaraların sarılması.

Bölgede 7 gün boyunca yağış beklemiyoruz.

İZMİR DEPREMİ

Merkez üssü Ege Denizi'nin İzmir Seferihisar açıkları olan, AFAD'ın 6,6, Kandilli'nin 6,9 büyüklüğünde açıkladığı depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 114 kişi yaşamını yitirdi, 1035 kişi yaralandı.

 

Yorumlar