"Azerbaycan’ın askeri operasyonunda zaferde belirleyici rol oynadı"

Endonezya Genelkurmay Başkanı Hadi Tjahjanto, Türk yapımı insansız hava araçlarına övgüde bulundu. Tjahjanto, Türk yapımı İHA'lar için "Azerbaycan’ın askeri operasyonunda zaferde belirleyici rol oynadı" dedi.

Genelkurmay Başkanı Tjahjanto, 2021 Endonezya Ulusal Ordusu (TNI) Liderlik Toplantısı’nda, Endonezya ordusunun da modern savaş konseptinde İHA'ların gelişimini dikkate almaya başlaması gerektiğini açıkladı.

Azerbaycan’ın askeri operasyonunda zaferde belirleyici rol oynayan Türk yapımı İHA'lara övgüde bulunan Tjahjanto, bu türdeki savunma ekipman larının daha ucuz maliyetli ve kullanımının kolay olmasının yanı sıra kabiliyetlerinin önemini vurguladı.

"MALE kabiliyete sahip İHA'lara ihtiyacımız var"

İnsansız savunma teçhizatlarının kullanımı ve ordunun savaş sistemine entegre edilmesi konusunda operasyonel konseptler geliştirmeleri gerektiğine işaret eden Tjahjanto, Natuna, Poso ve Papua gibi bölgelerdeki operasyonlar için Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE) kabiliyete sahip İHA'lara ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Tjahjanto, sahip olacakları söz konusu araçların operasyonlara göre istihbarat, gözetleme ve hedef tanıma kabiliyetlerine sahip olması gerektiğinin altını çizdi.

Yorumlar