Artık yeni sistemde 3 bakanlık yok!

Türkiye tarihi bir güne tanıklık ederken, bugün öğleden sonraki resmi törenlerin ardından başlayacak olan yeni hükümet sistemi çok sayıda bakanlığın çalışma prensiplerini de doğrudan etkileyecek.

Artık yeni sistemde 3 bakanlık yok!
Yeni Türkiye'nin ilk günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saat 16.30'da Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yemin etmesiyle beraber Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başlamış olacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 26 milyon 330 bin 823 oy ile kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, TBMM'de yapılacak yemin töreninin ve Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni" gerçekleşecek.

Recep Tayyip Erdoğan'ın "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni"ne 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ile 6 uluslararası örgütün genel sekreteri iştirak edecek.

BAKANLIKLARDA DEĞİŞİM

Türkiye pazartesi gününden itibaren yepyeni bir sistem ile yönetilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni sisteme göre, etkin bir koordinasyon için bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürülecek.Yeni sistemde kaldırılan ve birleştirilen bakanlıklar hangileri? 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirilecek.
KALKINMA BAKANLIĞI KALDIRILIYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı ise "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı" adı altında toplanarak, yüksek teknoloji ile küresel ve prestijli markalar üreterek yapay zekada öncü, akıllı teknolojilerde lider, bilgiyi üretmede merkez olan bir ülke hedefiyle görev yapacak.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ÇATISINDA

Yeni dönemde bazı bakanlıkların müstakil yapısı kaldırılacak ve farklı bakanlıklarla birleştirilecek. Bunlardan biri de Avrupa Birliği Bakanlığı. Şuanda Ömer Çelik'in Bakanlık görevini sürdürdüğü AB Bakanlığı yeni dönemde Dışişleri Bakanlığı'nın çatısı altında hizmetlerine devam edecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birleşirken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da yeni dönemde müstakil olarak yer almayacak bakanlıklardan.

Ekonomi, Kalkınma ve Maliye Bakanlıkları tek çatı altında toplanıyor. Yeni bakanlığın adı "Hazine ve Maliye Bakanlığı" oldu. Ekonomi alanında 6 olan ilgili bakanlık sayısı 3'e inerken Başbakan Yardımcılığına bağlı Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı çatısı altına geçti.

Yorumlar