Almanya, Peşmerge'yi eğiteceğini açıkladı

IŞİD’e karşı savaşta Peşmerge güçlerine silah yardımı gönderen ve gönderdiği silahların kullanımı konusunda gerek Almanya, gerekse Kuzey Irak’ta Peşmerge'ye eğitim veren Almanya yeni bir adım atıyor.

Almanya, Peşmerge'yi eğiteceğini açıkladı
Peşmerge güçlerine daha etkin eğitim vermek amacıyla Erbil’de eğitim kampı kurmaya hazırlanan Almanya’dan, yapılması gerekenleri yerinde incelemek için bugün bölgeye bir heyet gidiyor.

ALMANYA, 100 KİŞİLİK EKİNİYLE HAZIR
 
Dört kişiden oluşan keşif ekibinde, üç Savunma Bakanlığı bir de Dışişleri Bakanlığı görevlisi bulunuyor.
 
Peşmergeyi daha kapsamlı ve yerinde eğitmeyi amaçlayan eğitim kampının kurulmasında, başka AB ülkelerinin de katkı vermesi öngörülüyor. Yaklaşık 300 kişilik askeri eğitimcinin yer alması beklenilen eğitim kampına, Almanya 100 kişilik ekiple katkı vermeye hazırlanıyor. Bölgeye giden Alman keşif heyetinin, kurulacak eğitim kampı konusunda incelemeler yapacağı ve Peşmergeye daha etkin destek konusunda çözüm önerileri belirleyeceği belirtiliyor.

ALMANYA 50  MİLYON EURO DA PARA YARDIMI YAPMIŞTI
 
Almanya, 32 Peşmergeye Bavyera’da bulunan Hammelburg kentindeki askeri birlikte Milan tipi güdümlü tanksavar füze sistemi hakkında eğitim vermişti. Kuzey Irak’a giden yaklaşık 40 kişilik Alman askeri de, Alman yardımlarının koordinasyonu ve malzemelerin kullanımı konusunda bölgede Peşmerge güçlerine bir süreden beri eğitim veriyor.
 
Almanya askeri yardım kapsamında Peşmergeye 30 Milan tipi tanksavar, 500 tanksavar füzesi, 10 bin el bombası, 8 bin G3 ve G36 tipi silah, çok sayıda mermi ve mühimmatla birlikte antitank silahları ve seyyar mutfak ve benzeri askeri yardım malzemeleri göndermişti. Almanya ayrıca insani yardım çerçevesinde 50 milyon Euro da para yardımında bulunmuştu.

 

Yorumlar