ABD mi Rusya mı? Ateşkesi kim bozdu?

Rusya ve ABD öncülüğünde Suriye genelinde Kurban Bayramı’nda ilan edilen ateşkes anlaşması ilanından  7 gün sonra sona erdi. Ateşkesin sona ermesinin perde arkasında ne yatıyor?

ABD mi Rusya mı? Ateşkesi kim bozdu?

Recep DEMİRCAN/AjansHaber

Suriye’deki çatışma ve kaotik ortam arasında kalan insanlar için yardım koridoru oluşturmak amacıyla ülkenin genelinde Kurban Bayramı’nda ilan ateşkes, ilan edildikten 7 gün sonra bozuldu.  Ateşkesin ilk gününden beri devam eden ihlallere en son ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Deyrizor kentinde IŞİD yerine rejim güçlerini vurması bardağı taşıran son damla oldu.

Ateşkesin bozulduğuna dair ilk açıklama muhaliflerden gelirken, bu açıklama daha sonra rejim güçlerinden gelen açıklamayla desteklendi.

Peki, ateşkes neden uygulanamadı? Ateşkesi bozan taraf ABD’mi  oldu? Niğde Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin Atlıoğlu, bölgedeki küçük grupların ateşkesin uygulanmasına engel olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Atlıoğlu, bölgede ateşkesin neden uygulanamadığını AjansHaber’e açıkladı.

‘ATEŞKESİN İÇERİĞİNİ TARAFLAR AÇIKLAMADI’

Rusya ve ABD arasında uzun zamandan beri Suriye konusunda pazarlıklar yapılıyor ama Kurban Bayramı’nın birinci gününden itibaren uygulamaya konan ateşkes anlaşmasının içeriği taraflar açıklamadı. Ateşkesten sonra nelerin olacağı konusunda birçok şey yazılıp, çizildi. Her iki tarafın ateşkesin ilan edilmesiyle IŞİD ve El Nusra konusunda ortak hareket edebileceği ve ardından siyasal bir çözümün atılabileceği iddia edildi. Rusya’dan gelen açıklamalarda, anlaşmanın içeriğinin açıklanması gerektiği fakat bunun hem Rusya’nın hem de ABD’nin istemesi sonucunda gerçekleşebileceği vurgusu yapıldı.

‘BÖLGEDEKİ KÜÇÜK GRUPLAR ATEŞKESE ENGEL OLUYOR’

Suriye’deki çatışma oldukça karışık. ABD ve Rusya arasında ateşkes ilan edilmesine rağmen, hem ABD hem de Rusya’nın kontrol edemediği küçük silahlı gruplar var. Bunların bazıları ateşkesin içinde yer almadığını ilan etmişti. Ateşkes süresi boyunca çatışmalarda azalma yaşansa da yine çatışmalar devam etti. Son olarak da  ABD’nin rejime yönelik saldırısı Rusya ve Esad’ın tepkisine yol açtı. ABD’nin tavrını anlamak güç. Bu saldırıya ilişkin üzüntülerini dile getirseler de bu saldırı IŞİD’in önünü açtı. Deyrizor kenti IŞİD’in uzun zamandan beri kuşatması altında ama bir türlü kentin savunmasını aşamadılar.

ABD Dışişleri Bakanlığından Dünya19 Eylül 2016 22:59ABD Dışişleri Bakanlığından "ateşkes" açıklamasıABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby: "Rusların konumunu netleştirmesini bekliyoruz" dedi.

‘ATEŞKES SADECE TARAFLARIN GÜÇLENMESİNE YOL AÇIYOR’

Suriye’de bulunan grupların üzerinde kontrol sağlanmadığı sürece ateşkesin uygulanması mümkün görünmüyor. Burada IŞİD’in tamamen bölgeden temizlenmesi ve buna bağlı olarak El Nusra’nın da ortadan kaldırılmasından sonra bir ateşkes uygulanabilir. Rusya’nın geçen Şubat’tan beri bu ateşkese yönelik girişimlileri hem Esad’dan hem de İran’ın tepkisine yol açtı. Ne kadar uluslararası toplumlarda iyimser bir hava oluştursa da, ateşkes dönemleri, tarafların dinlenmesine ve lojistik olarak güçlenmesine yol açıyor.

‘RUSYA, SURİYE OLAYINA FARKLI AÇIDAN YAKLAŞIYOR’

Rusya bölgedeki unsurlarla ilişki kurabilen tek aktör durumunda. Suriye politikasına Rusya, kendi küresel sorunlarının bir parçası olarak bakıyor. Rejim için Suriye hayatı bir meseleyken, Rusya için ABD’yle olan küresel mücadelenin bir parçasıdır. Rusya’nın Suriye’yi okumasıyla Türkiye ve Suriye’nin okuması arasında fark var. İlan edilen ateşkesin Rusya’nın ABD’le olan küresel mücadelesinin bir parçası olarak da değerlendirilmesi lazım.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

Yorumlar

ALİ SEVSİN TAM TAHMİN ETTİĞİM GİBİ . TÜRKİYE RUSYA YI BİR ÇOK VAAT İLE KENDİ SAFINA ÇEKINCE PASİF DURUMDA KALAN ABD TÜRKİYENİN VAAT ETTİĞİNDEN DAHA FAZLA BİR ŞEY VAAD EDİP TÜRKİYE Yİ KARŞISINA ALMAYI HEDEFLİYOR. RUSYA NIN SAĞI SOLU BELLİ OLMAZ. DÜRÜST DEĞİL. KİM DAHA ÇOK VERİRSE ONA DESTEK VERİR .