Namaz vakitleri (2018) - Ezan kaçta okunuyor? Ramazan Bayramı ezanı vakitleri

Namaz vakitleri 2018 Ramazan Bayramı'da merak ediliyor. Peki ezan kaçta okunuyor? Ramazan Bayramı ezan vakitleri ile ilgili detaylı tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Namaz vakitleri (2018) - Ezan kaçta okunuyor? Ramazan Bayramı ezanı vakitleri

On bir ayın sultanı Ramazan ayının sona ermesiyle vatandaşlar namaz vakitleri 2018 yılı ile ilgili bilgi edinmek istiyor. Ramazan Bayramı ile ilgili akıllarda olan birçok soru var. Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Bayramı ezan vakitleri ile ilgili resmi sitesinde kapsamlı bir açıklama yaptı. Böylece vatandaşların rahatlıkla girip yaşadıkları ilin ilçesine kadar ezan vakitlerini rahatlıkla görmesi amaçlanıyor. Peki hangi ilde ezan kaçta okunuyor? Ramazan Bayramı ezan vakitleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde sizler için derledik.

NAMAZ VAKİTLERİ 2018

Ramazan ayının bitmesiyle beraber vatandaşlar bayram namazı saat kaçta sorusuna yanıt arıyor. Bayram namazı için Diyanet İşleri tarafından il il namaz saatleri açıklaması yapıldı. İstanbul'da bu yıl bayram namazı saat 06:17'de, Ankara'da 06:04, İzmir'de 06:31'de, Diyarbakır'da 05:40, Edirne'de ise 06:25 olarak açıklandı. http://www.ajanshaber.com İşte 2018 yılı İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer şehirlerle ilgili bayram namaz vakitleri...

İL İL BAYRAM NAMAZLARI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

2 rekat olan Bayram namazına, Allahuekber "Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama." denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp "Allâhuekber" diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve "Sübhaneke" duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını tekrarlar.

Sonrasında imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de onu takip eder. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynı şeyi yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Bu rekat imamla birlikte rükû ve secde edilirek bitirilir.

İlk rekatın ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahuekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de bunu tekrarlar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahuekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber'e çıkarak "Bayram hutbesi"ni okur. Hutbenin ardından dua edilir.

Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için "İki salla bir bağla üç salla bir yat." şeklinde bir tekerleme de üretilmiştir.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler